Finansiranje privremeno, potrošnja beskonačna: Tri godine budžet zajedničkih institucija nije usvojen na vrijeme

21.10.2021. | 13:28

Institucije na nivou BiH gotovo tri godine “žive” na osnovu odluka o privremenom finansiranju jer budžeti nisu usvajani na vrijeme, što bi, kako već upozoravaju nadležni, moglo ostaviti dugoročne posljedice.

Nijedan budžet zajedničkih institucija posljednjih godina nije donesen na vrijeme. Tako je budžet za 2019. usvojen krajem decembra te godine, dok je onaj za 2020. prošao svu potrebnu proceduru krajem jula te godine. Budžet za ovu godinu je “zapeo” u Parlamentu BiH, tako da je još na snazi odluka o privremenom finansiranju.

Zakonom je definisano da budžet za narednu godinu treba da bude usvojen do kraja tekuće godine, a do kakvih bi problema moglo doći ukazano je u Programu rada Ministarstva finansija i trezora BiH za 2022. U dokumentu je istaknuto da su institucije otežano radile i da je pred njima priprema fiskalnog okvira i dokumenta okvirnog budžeta od 2022. do 2024. te zakona o budžetu institucija i međunarodnih obaveza za iduću godinu. I u momentu pisanja programa, kažu, evidentno je kašnjenje u sprovođenju programskih aktivnosti zbog političke situacije.

“Tekuće finansiranje institucija, u smislu ispunjavanja zakonskih nadležnosti, nije ugroženo ni tokom privremenog finansiranja, jer se i u tom periodu sredstva obezbjeđuju za plate, naknade, materijalne troškove, te ranije započete projekte. Neblagovremeno usvajanje budžeta odražava se na nemogućnost realizacije kapitalnih projekata, te započinjanje novih”, kažu u ministarstvu.

Neblagovremeno usvajanje budžeta dovodi do smanjenog obima finansiranja kroz privremene odluke na svaka tri mjeseca, a postoje i rizici koji mogu dovesti do zastoja u napretku BiH u pojedinim oblastima iz nadležnosti Ministarstva finansija i trezora, prije svega međunarodne saradnje.

Zamjenik predsjedavajućeg Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamenta BiH (SP) Jakov Galić ističe da se standardno kasni sa usvajanjem budžeta institucija BiH, dodajući da je ovogodišnja kasa trebalo da bude usvojena prije početka ove godine zbog brojnih faktora.

“Ipak, kasnije je došlo do krize i opravdane blokade Parlamenta. Jasno je da budžet za ovu godinu neće biti usvojen, a odlukama se može obezbijediti funkcionisanje institucija jer svi izvještaji pokazuju da se novac troši na racionalan način. Ne očekujem veće probleme u radu institucija”, kazao je Galić za “Glas Srpske”.

Njegova koleginica iz Parlamenta i pomenute komisije Mira Pekić (PDP) ističe da je, gledajući ovu situaciju kroz tri godine, jasno da Savjet ministara ne funkcioniše duže vrijeme, a ne samo sada kada predstavnici Srpske zbog poznatih razloga ne učestvuju u odlučivanju na nivou BiH.

“Neusvajanje budžeta na vrijeme je znak da nešto ne funkcioniše. Dok su na snazi odluke o privremenom finansiranju, nema investicija i ovako se samo prikriva nerad Savjeta ministara i institucija. Finansiranje je privremeno, ali je trošenje novca stvarno. I lani, u godini korone, se trošilo u punom kapacitetu i kada su u pitanju službena vozila, reprezentacija i sve, ali se nije radilo. Nedonošenje budžeta ne sprečava nikoga da troši, sve je zakonski dobro pokriveno”, istakla je Pekićeva i dodala da o tome svjedoči i izvještaj o izvršenju budžeta za 2020. godinu.

Tekući izdaci na zajedničkom nivou vlasti premašuju 90 miliona KM, a u tim slučajevima na raspolaganju imaće za svaki kvartal četvrtinu novca iz budžeta iz prethodne godine, o čemu Savjet ministara donosi odluku.

Niske ocjene

U analizi je istaknuto i da je potrebno povećati transparentnost budžeta. Istraživanja o otvorenosti budžeta u BiH su pokazala da je to veoma nisko te da je veoma kompleksan i teško razumljiv velikom dijelu javnosti, što će se morati mijenjati.