ERS odustao od plana: Skupština akcionara nije usvojila odluku o dokapitalizaciji HET-a

21.01.2022. | 14:08

Na sjednici Skupštine akcionara “Hidroelektrana na Trebišnjici” (HET) u Trebinju, nije usvojena odluka o dokapitalizaciji tog preduzeća jer je Matično preduzeće “Elektroprivrede Republike Srpske” (ERS), koje je većinski vlasnik HET-a, bilo suzdražno prilikom glasanja.

Direktor Hidroelektrana na Trebišnjici /HET/ Gordan Mišeljić izjavio je da na današnjoj sjednici Skupštine akcionara nije donesena odluka o dokapitalizaciji ovog preduzeća i da je to ostavljeno na razradu da bi se jasnije definisala pravila, zaštitili mali akcionari i što prije nastavilo sa ovim procesom.

Mišeljić je rekao da je tema današnje sjednice Skupštine akcionara HET-a bila druga emisija redovnih akcija preduzeća.

“Većinski vlasnik Vlada Republike Srpske je kroz predstavnika državnog kapitala načelno dala saglasnost za takvu aktivnost HET-a sa ciljem dokapitalizacije Hidroelektrane `Dabar` i završetka projekta. Međutim, bili su suzdržani po dvije tačke dnevnog reda tako da danas nije donesena odluka o dokapitalizaciji, nego je to ostavljeno da se razradi u budućem konceptu u relativno kratkom periodu i da nastavimo sa tom aktivnošću”, rekao je Mišeljić novinarima u Trebinju.

On je dodao da je sjednica Skupštine akcionara prošla korektno, te ponovio da od privatizacije HET-a neće biti ništa.

Jedan od najznačajnijih malih akcionara Damir Lozina smatra da će proces dokapitalizacije dovesti do nacionalizacije HET-a, odnosno do povećanja državnog kapitala iznad sadašnjeg od 80 odsto.

Komentarišući tvrdnje opozicije o dokapitalizaciji HET-a, Mišeljić je rekao da svako ima pravo na svoje mišljenje i da će ukoliko bude trebalo otići na sud zbog toga.

Iz Elektroprivrede RepublikeSrpske su ranije isticali da bi nakon dokapitalizacije Matično preduzeće zadržalo 65 odsto vlasništva, a fondovi 15 odsto, čime bi to preduzeće i dalje ostalo u vlasništvu Republike Srpske.

Manjinski akcionari HET-a saopštili su prije tri dana da podržavaju povećanje kapitala javnom ponudom akcija na Banjalučkoj berzi, ali da cijena po kojoj se akcije prodaju treba da bude 13 puta veća.