Dodik razgovarao sa Palmerom: Rekao sam mu da je Srpska protiv dolaska visokog predstavnika

10.03.2021. | 17:55

Srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik razgovarao je telefonom sa specijalnim izaslanikom SAD za zapadni Balkan Metjuom Palmerom, objavila je američka Ambasada u BiH na Tviter nalogu.

Palmer je nazvao Dodika da bi razgovarali o potrebi za reformama, uključujući ograničene ustavne reforme radi pronalaženja rješenja za odluke Evropskog suda za ljudska prava, kao i razumnim mjerama s ciljem jačanja Izbornog zakona BiH kroz Međuagencijsku radnu grupu prilagođenu da odgovara standardima Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) pri OEBS-u.

Dodik je potvrdio da je razgovarao sa Palmerom o situaciji u BiH i da mu je rekao da je Srpska protiv dolaska visokog predstavnika.

“Rekao sam mu i da BiH ne funkcioniše i da treba da razmišlja o tome da se mirno raziđe. Rekao sam mu da bi to mogla biti ozbiljna alternativa o kojoj treba razmišljati”, naveo je Dodik u završnoj riječi u Skupštini o ocjeni rada visokog predstavnika, primjeni Aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH (Dejtonskog sporazuma) u periodu razgovora o imenovanju novog visokog predstavnika.

Palmer je razgovarao i sa zamjenikom predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Draganom Čovićem. Američki specijalni izaslanik potvrdio je podršku SAD ograničenoj ustavnoj reformi, izmjenama Izbornog zakona radi rješavanja pitanja integriteta i odluka Ustavnog suda BiH, kao i procesu Međunarodne radne grupe na nivou institucija s ciljem njihovog prosljeđivanja Parlamentarnoj skupštini BiH.

Palmer je naglasio da civilno društvo BiH i Centralna izborna komisija moraju biti uključeni u kredibilan proces Međunarodne radne grupe, te da se ne može pregovarati o uključivanju Komisije kao institutcije odgovorne za sprovođenje Izbornog zakona i da njeno učešće ne treba koristiti kao izgovor za izbjegavanje sprovođenja potrebnih reformi.

Međuagencijska radna grupa je forum koji prati standarde OEBS-a i ODIHR-a na kojem se sastaju lideri BiH, predstavnici institutcija kao što je Centralna izborna komisija i drugi akteri kako bi se saglasili i predložili Parlamentarnoj skupštini BiH reforme koje su potrebne za napredak na evropskom putu i izbornom integritetu, objašnjeno je u objavi Ambasade.