Dodik poručio da se piše ono što odgovara Bošnjacima: Ignorišu se rasističke poruke iz FBiH

05.05.2022. | 19:46

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da se u, kako je rekao lažnom izvještaju lažnog visokog predstavnika, Savjetu bezbjednosti UN ponovo ocrnjuju Srbi, Republika Srpska, ali i Hrvati, te da u ovom dokumentu piše samo ono što odgovara Bošnjacima, a ignorišu se antidejtonske izjave koje se mogu čuti iz Federacije BiH.

Dodik je kao primjer toga naveo da se u izvještaju potpuno ignoriše činjenica da je lider SDA Bakir Izetbegović prije nekoliko dana rekao da “ako su džamije pune mladih, onda ima budućnosti za BiH”, ocjenjujući da je to rasistička poruka za sve hrišćane na ovim prostorima.

“Ni druge stvari se ne nalaze u tom izvještaju. Neki dan je (Izetbegović) pričao o tome da 60 odsto `probosanaca`, a ja bih rekao probiotika, ne može da, po njemu, trpi da manjina Srba i Hrvata odlučuju o BiH. Može, trpiće ili nećemo biti zajedno”, rekao je Dodik novinarima u Drvaru.

On je istakao da ništa od toga ne piše u izvještaju Savjetu bezbjednosti, već samo ono što odgovara Bošnjacima.

“Vrhunac tog cinizma, podvale u koju se uključio najviši nivo svjetske organizacije, jeste da je (generalni sekretar UN Antonio) Guteres poslao taj lažni izvještaj predsjedavajućem Savjeta bezbjednosti uz tvrdnju da ima nekih članova koji ne podržavaju visokog predstavnika”, rekao je Dodik.

On je pojasnio da takva tvrdnja nije tačna jer Savjet bezbjednosti UN nikoga nije imenovao i da zato Šmit nije mogao da napiše izvještaj.

“Neshvatljivo je da to rade ljudi na tom nivou. Ali, tu smo mi da ih upozorimo”, istakao je Dodik.

On je ponovio da je riječ o lažnom izvještaju lažnog visokog predstavnika i čovjeka koji se lažno predstavlja, te da je taj dokument napisan “u muslimanskim kancelarijama u Sarajevu”.

Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH kojeg ne priznaju vlade Rusije, Kine i vlasti Republike Srpske, u svom izvještaju Savjetu bezbjednosti UN između ostalog je naveo da “vlasti Republike Srpske rade na potkopavanju BiH, njenih nadležnosti i institucija”.

Savjet bezbjednosti UN razmatraće na sjednici 11. maja situaciju u BiH.