Dodik o Ustavnom sudu BiH: Ne biramo sudije dok se ne ispune dva uslova

03.01.2024. | 12:54

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da je Srpska jasno rekla da ne vjeruje Ustavnom sudu BiH, jer je dekadentan i vođen nastojanjima pojedinih zapadnih zemalja i muslimanskih političara da bude urušen Dejtonski mirovni sporazum.

Dodik je istakao da je navedena institucija radila na štetu Ustava BiH, ali i srpskog naroda i Republike Srpske.

“Odlazak stranih sudija i poništavanje svih neustavnih odluka, uslov je Srpske, koja do tada neće birati sudije. Republika Srpska ranije je birala sudije Ustavnog suda BiH u dobroj mjeri uvjerena da je moguća pravičnost u pogledu djelovanja ovog suda”, rekao je novinarima Dodik.

On je podsjetio da posljednjih 20 godina ovo nije bilo moguće i da je Ustavni sud BiH izgubio legitimnost.

“Zato Srpska ne može da vjeruje ovoj instituciji. Sudije Srbi tamo su služili kao dekor, a ne kao konstruktivni dio zaštite Ustava, ne samo Srba i Republike Srpske, već i ustavnih vrijednosti. To su zloupotrijebili do te mjere da je sve postalo besmisleno”, kategoričan je Dodik.

On je podsjetio da je Republika Srpska jasno rekla da dvojica sudija iz Srpske neće biti izabrana dok ne bude regulisan novi sastav Ustavnog suda, te da mu budu oduzete neustavne nadležnosti i pravila koja je sam sebi pribavio.

Dodik je ponovio da je potrebno, umjesto stranih sudija, birati domaće, što bi bilo rješenje, ali politička elita Bošnjaka ne želi razgovore o ovoj temi, jer im je cilj da sa tri strane sudije i Bošnjacima u Ustavnom sudu nanose štetu Republici Srpskoj.

“Jednoga dana, mogu da donesu odluku da nema Republike Srpske i da se ne smijemo buniti. Ako znamo sastav ovoga suda, onda znamo šta nas očekuje, a to je priča o imovini, grbu i mnogo čemu šta su nam uradili”, rekao je Dodik.

On je rekao da je sve ono što je urađeno antidejtonski potrebno vratiti na novo odlučivanje.

“Svaka BiH van Ustav za nas je neprihvatljiva i naći ćemo način kako ćemo iz nje izaći, šta god neki mislili o nama i secesiji. Ako krše Ustav, nismo spremni da ostanemo u BiH. Oni će orgijati protiv ovoga što sam rekao, ali BiH, koju nam nameće muslimanska elita sa dekadentnom međunarodnom strukturom predvođenom Kristijan Šmitom, za nas je neprihvatljiva i svaki njihov pokušaj da nešto urade približava nas odluci da izađemo iz BiH”, zaključio je Dodik.

DODIK: ODRICANJE OD 9. JANUARA ZNAČILO BI ODRICANJE OD SEBE I ISTORIJE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da bi odricanje od 9. januara, kada se proslavlja Dan Republike, značilo odricanje od sebe i svoje istorije, odnosno prihvatanje spremnosti da se sluša diktat muslimana i stranaca.

“To nije moguće. Srbi su tog 9. januara 1992. godine na Palama donijeli odluku istorijskog karaktera, jednako kao što je tu odluku na referendumu 99 odsto njih potvrdilo da ovaj datum jeste Dan Republike”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On je naglasio da tada nije bila namjera da Dan Republike bude na crkveni praznik Svetog Stefana, već je bio trenutak političkog moranja u vremenu kada su bile zajedničke aktivnosti SDA i HDZ-a na razbijanju BiH i njenom izvlačenju iz Jugoslavije.

“Kasnije su muslimani i strane sudije /Ustavnog suda BiH/ karakterisali da to nekoga vrijeđa. Ne vrijeđa nikoga! I nas vrijeđa 1. mart ili 25. novembar. Na zasjedanju ZAVNOBiH-a 25. novembra 1943. godine dominantno su bili Srbi. Tada je /Vojislav/ Đedo Kecmanović bio predsjedavajući, imao je svoju ulicu u Sarajevu, a onda su došli skorojevići koji je ukinuli, a onda se zalažu za ZAVNOBiH. To pokazuje njihove namjere”, naglasio je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske poručio je da ne postoji sila koja bi mogla da zabrani obilježavanje 9. januara, te naglasio da je ponosan na srpski narod koji se okuplja oko tog praznika.

“Ne može neko sa strane doći i reći šta ćemo obilježavati. To je jednako kao da bi neko došao i rekao da 7. januara nije Božić već neki drugi dan. Dan Republike je 9. januar i ne može biti nijedan drugi datum!”, istakao je Dodik.

Republika Srpska će 9. januara proslaviti Dan Republike i 32 godine postojanja.

Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.

Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog narod.