Dan srpskog jedinstva: Evo zašto će RS i Srbija slaviti zajednički praznik 15. septembra

26.08.2020. | 12:17

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da je na današnjem sastanku usaglašena odluka o obilježavanju zajedničkog praznika Republike Srpske i Srbije i da to bude 15. septembar, dan kada je probijen solunski front.

“Danas smo dobili odluku o zajedničkom prazniku, dogovorili smo se da predložimo našim drugim organima, to bi bio Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, 15. septembar dan kada je probijen Solunski front. To bi bilo zajednički obilježeno i u Srbiji i Srpskoj gdje bismo ne smetajući nikome pokazali da je uspjeh jednih i uspjeh drugih i da niko nikada neće moći da sruši jedinstvo srpskog naroda“, rekao je predsjednik Srbije.

Da podsjetimo, Solunski front je bio balkansko bojište u Prvom svjetskom ratu, nazvan po gradu Solunu gdje je bila smještena glavna saveznička baza.

Front se protezao od Valone u Albaniji, preko Ohridskog i Prespanskog jezera, zatim uz planine Kajmakčalan i Belasicu do Strume, te nizvodno do Orfanskog zaliva u Traciji. Linija je uglavnom uspostavljena 1916. nakon okupacije Srbije, kad su Centralne sile izbile na grčku granicu.

Sredinom 1918. Centralne sile (austrougarske, njemačke i bugarske) imale su na raspolaganju oko 600.000 vojnika, a Saveznici (Britanci, Francuzi, Italijani, Srbi i Grci) oko 620 000. Srpska vojska (oko 130.000 vojnika) i dvije francuske divizije izvršile su proboj fronta 15. septembra 1918. te nastavile napredovati prema Prilepu i Skoplju (zauzeto 29. septembra), a front se ubrzo raspao i u Albaniji i Traciji.

U nezaustavljivom jurišu srpska vojska je ne žaleći živote i ne gledajući na gubitke, za 45 dana prešla oko 600 kilometara potiskujući neprijatelja i oslobađajući zemlju. Prvog dana novembra srpska zastava se ponovo zavijorila i u Beogradu.

Nakon godina okupacije, Banja Luka je dočekala slobodu u Prvom svjetskom ratu 21. novembra 1918. godine. Tada je slavna Srpska vojska, dva mjeseca po proboju solunskog fronta, oslobodila i veliki dio Bosne i Hercegovine, a njen ulazak u Banjaluku narod je dočekao sa oduševljenjem.

Poginuli vojnici na frontu su sahranjeni u sklopu srpskog vojničkog groblja na Zejtinliku u Solunu i ostalim srpskim vojnim grobljima u Makedoniji.

Rat je okončan potpisivanjem nekoliko mirovnih sporazuma, od kojih je najvažniji Versajski mir 28. juna 1919, iako su sile Antante potpisale primirje sa Njemačkom 11.novembra 1918. Najuočljivija posljedica rata je bila nova teritorijalna podjela Evrope, a u godinama koje su uslijedile proučavana je strategija i davane zasluge mnogima.

Ipak, vjerovatno najiskreniji komentar povodom Savezničke pobjede bio je onaj koji je londonski “Mančester gardijan” dao neposredno poslije kraja Velikog rata: “Ma koliko bila velika uloga Francuza u pobjedi, danas cijeli svijet misli na Srbiju”.