Crna lista Amerike! Cvijanovićeva, Stevandić, Višković i Bukejlović na spisku

31.07.2023. | 19:32

Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Radovan Višković, premijer Republike Srpske i Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, stavljeni su danas na crnu listu Sjedinjenih Američkih Država.

Ova zemlja je na crnu listu stavila i Miloša Bukejlovića, ministra pravde u Vladi Republike Srpske.

“Ovi lideri su direktno odgovorni za ohrabrivanje donošenja zakona o Narodnoj skupštini Republike Srpske kojim bi se odluke Ustavnog suda BiH proglasile neprimjenjivim u RS, čime se opstruira i prijeti implementacija Dejtonskog mirovnog sporazuma”, navodi se u obrazloženju odluke o sankcijama koju je donijelo Ministarstvo finansija SAD.

 

 

Kako se ističe, ove aktivnosti “ugrožavaju stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i teško stečeni mir utemeljen na Dejtonskom mirovnom sporazumu”.

“Ovakvo ponašanje dodatno ugrožava buduće kretanje zemlje i evroatlantske institucije”, rekao je podsekretar Trezora za terorizam i finansijsku obavještajnu službu Brajan E. Nelson.

Dodao je da će SAD nastaviti podržavati narod Bosne i Hercegovine u njihovim naporima da održe vladavinu prava i osiguraju mir i prosperitet.

“Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik bio je pokrovitelj uvođenja Zakona o neprimjeni odluka Ustavnog suda BiH u Narodnoj skupštini Republike Srpske i bio je glavni predlagač njegovog donošenja. SAD su Dodiku uvele sankcije 5. januara 2022. godine na osnovu izvršne naredbe 13304 za odgovornost ili saučesništvo, ili direktno ili indirektno angažovanje u kršenju, ili radnji koja je ometala ili prijetila primjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i za koruptivne aktivnosti”, navedeno je.

Dodika su SAD prvi put stavile na crnu listu 17. januara 2017. godine za, kako je obrazloženo, ometanje sprovođenja Dejtonskog sporazuma.

“Nakon što je Narodna skupština Republike Srpske usvojila zakon u junu 2023. godine, visoki predstavnik u BiH je 1. jula iskoristio svoje ovlaštenje da poništi zakon, javno izrekavši da zakon podriva ustavni poredak, vladavinu prava i podjelu vlasti. Uprkos akciji visokog predstavnika da poništi zakon, Dodik je potpisao zakon koji je stupio na snagu 7. jula 2023. godine”, navodi se u odluci.

“Proces donošenja zakona i saopštenje na veb stranici Narodne skupštine Republike Srpske jasno stavljaju do znanja da osobe koje su cilj današnje akcije snose odgovornost za traženje posebne sjednice NSRS 27. juna, kao i da se održi glasanje o ovom opasnom zakonu. Posebna sjednica NSRS sazvana je 27. juna 2023. godine na zahtjev Radovana Viškovića, Nenada Stevandića i Željke Cvijanović, a Miloš Bukejlović je u ime Vlade RS zakon predstavio NSRS. Shodno tome, ova četiri pojedinca snose odgovornost za podsticanje usvajanja ovog zakona koji ugrožava implementaciju Dejtonskog mirovnog sporazuma”, stoji u obrazloženju.

Ističe se da je Stevandić “javno pozvao da se donese Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH”, te da je sazvao sjednicu na kojoj je glasao za zakon.

Dodali su i da je i Višković promovisao Zakon, nazvavši ga legitimnim odgovorom.

“U svom službenom svojstvu, Višković je javno osudio Ustavni sud BiH zbog nedavnih odluka koje je smatrao nepovoljnim za RS. Sa Dodikom se sastala i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, koja mu je potvrdila potpuno jedinstvo u pogledu budućih odluka prije donošenja zakona. Cvijanovićeva je javno branila postupak nakon donošenja Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH. Cvijanovićevu je Ujedinjeno Kraljevstvo ranije stavilo na svoju listu 11. aprila 2022. godine zbog podrivanja legitimiteta i funkcionalnosti BiH”, naglašeno je.

Dodali su da Bukejlović snosi odgovornost za pripremu Zakona.

“Bukejlović je podržao zakon u izjavi NSRS, pozivajući je da usvoji zakon kojim bi se demonstrirala jedinstvo RS”, naglašeno je u američkoj odluci, uz tvrdnju da Republika Srpska i njene institucije nisu meta današnjih akcija, već samo imenovani pojedinci.

Šta znači američka crna lista? 

Sva imovina i pravo na imovinu Cvijanovićeve, Viškovića, Stevandića i Bukejlovića, a koja se nalazi u SAD ili je u posjedu ili pod kontrolom državljana SAD mora biti blokirana i prijavljena Kancelariji za kontrolu imovine stranaca Ministarstva finansija SAD (OFAC).

“Pored toga, sva imovina u vlasništvu, direktnom ili indirektnom, pojedinačnom ili zajedničkom, u udjelu 50 odsto ili više jednog ili više lica koja su na listi, takođe mora biti blokirana. Zabranjene su sve transakcije državljana SAD u Sjedinjenim Državama (ili u tranzitu kroz SAD) koje uključuju imovinu ili pravo na imovinu lica uvrštenih na listu ili blokiranih lica, izuzev ukoliko nisu odobrene opštom ili posebnom dozvolom koju izdaje OFAC, ili izuzete. Zabrane uključuju davanje doprinosa ili obezbjeđenje bilo kakvih finansijskih sredstava, roba ili usluga od strane, prema ili u korist blokiranih lica, te primanje bilo kakvog doprinosa ili obezbjeđenje finansijskih sredstava, roba ili usluga od takvih lica”, dodaje se u odluci.

Takođe upozorava se da finansijske institucije i druga lica koja se uključe u određene transakcije ili aktivnosti sa sankcionisanim licima mogu i sami biti sankcionisani ili se protiv njih mogu poduzeti odgovarajuće aktivnosti.