Ćosić najavljuje: Apelacija Ustavnom sudu BiH zbog uvredljivih naziva ulica u Sarajevu

19.12.2020. | 13:02

Novoizabrani gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić priprema apelaciju Ustavnom sudu BiH zbog uvredljivih naziva ulica u Sarajevu, koje su dobile po imenima raznih zločinaca i ubica Srba i drugih naroda.

“Ovim dokumentom osporavamo ustavnost i zakonitost mnogih naziva ulica u Sarajevu i pozivam se na konstitutivnost tri naroda u BiH. Apelacija će biti u sudu početkom naredne godine. Sve ćemo osporiti u Sarajevu, a ako treba idemo i do Suda u Strazburu”, rekao je Ćosić za “Večernje novosti”.

Ćosić, koji priprema ovaj dokument sa timom advokata, istakao je da Srbi, kao narod koji vijekovima živi na području Sarajeva i koji su stvarali taj grad, ne mogu biti okvalifikovani da su učinili nešto loše ovom gradu.

“Najveće pravo na Sarajevo i Sarajevsko polje polažu Srbi koji su ga stvarali”, naglasio je Ćosić.

Prvobitne nazive ulica u Sarajevu zamijenila su imena Alije Izetbegovića, Patriotske lige, Zelenih beretki i druga imena i nazivi koji su uvredljivi za Srbe i druga dva konstitutivna naroda u BiH.

Čast da imaju ulicu u Sarajevu dobile su desetine pripadnika “Mladih muslimana” i Handžar divizije. Svi viđeniji saradnici NDH i ustaša danas imaju ulice u Sarajevu.

Ulicu imaju i Mustafa Busuladžić, koji je vršio progon sarajevskih Jevreja i Srba, Asef Serdarević, poznat kao osnivač organizacije “Mladi muslimani”.

Postoje i ulice nazvane po Sulejmanu efendiji Paćarizu, komandantu SS policije u Sandžaku, Enveru Čolakoviću, atašeu za kulturu NDH u Mađarskoj, Ejubu Ademoviću, Kasimu Dobrači, Omeru Stupcu, Hasanu Biberu, sve saradnici ustaša, kao i Muhamedz efendiji Pandži, jedan od osnivača Handžar diivizije.

Rajko Vasić, član Glavnog odbora SNSD-a, istakao je da su u Sarajevu nazivi ulica po raznim zločincima iz posljednjeg ili Drugog svetskog rata rezultat shvatanja uske čaršijske klike koja želi da nametne istu formulu čitavoj BiH.

“Na sreću, ova ideja ostaće samo u sarajevskoj kotlini. Sarajevo je danas takva kasaba, i da je premestite u Tursku, Turska bi je se stidjela”, smatra Vasić, te dodaje da je kod Bošnjaka prisutna jedna vrsta zaostale kolektivne svesti koja nikada neće doći u korak sa Balkanom i Evropom.