Budimir: Izjava Kaje Kalas predstavlja najveći pokušaj revizije istorije do sada VIDEO

17.04.2025. | 22:10

Profesor međunarodnih odnosa na banjalučkom Univerzitetu Željko Budimir konstatovao je da izjava visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbjednost Kaje Kalas da Evropa neće blagonaklono gledati na lidere koji dođu u Moskvu na Dan pobjede nad fašizmom predstavlja najveći pokušaj revizije istorije do sada.

Budimir je napomenuo da Kalasova zabranjuje da se ide u zemlju koja je platila sa 28 miliona mrtvih za pobjedu nad najvećim nacističkim zlom, a ovo je 80. godišnjica koja je toliko svježa upravo zbog ovakvih revizija istorije koje ona pretače u politiku.

“Zamislite Srbima i Rusima reći da ne slave 80 godina pobjede nad nacizmom i fašizmom, pa to je najveći pokušaj revizije istorije do sada”, istakao je Budimir za RTRS.

On je ponovio da je ruski narod podnio najveću žrtvu u pobjedi nad fašizmom, a proporcionalno gledano iza njega je srpski narod, pored Jevreja i Poljaka.

“Ukrajina podsjeća da je nacizam i te kako živ, da se pod nacističkim oznakama i barjacima i danas gine, da je nacistička ideologija nešto što se sprovodi u novom ratu protiv Rusije i da u tome često saučestvuju institucije i birokrate kao što je Kaja Kalas”, rekao je Budimir, koji je i ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Srpske.

On je dodao da se poruka Kalasove naročito odnosila na Srbiju, te podsjetio da je slovački premijer Robert Fico već odgovorio i rekao da je Slovačka suverena država i da je odlučila da ide i zahvali se ruskom narodu za oslobađanje Slovačke.

Budimir je naveo da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pozvan na paradu u Moskvu i da će ići, kao i da lično planira da prisustvuje, te vjeruje da će isto biti i sa predstavnicima Srbije.

On je ocijenio da u ovom trenutku više EU treba ulazak zemalja zapadnog Balkana, nego što bi te zemlje, pa i BiH i Republika Srpska, koje su na tom putu, imale benefite od toga.

“To je sada za EU strateško pitanje. Ali odakle ovakav odnos? Glasnogovornik takvog odnosa je Kaja Kalas zbog toga što je EU sebe već pokazala kao strana u ratu protiv Rusije”, rekao je Budimir i dodao da je suludo što evropska birokratija sada vodi takvu politiku prema Rusiji, koja se mora tretirati kao velika sila.

Budimir je podsjetio na posjetu Kalasove BiH i na njeno neznanje da ovdje postoje tri konstitutivna naroda, što smatra do sada neviđenom neupućenošću u evropskoj birokratiji, posebno od nekoga ko se bavi pitanjima proširenja, spoljne politike i bezbjednosti.

VODI SE SPOLJNA POLITIKA BOŠNJAKA, A NE BiH

Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir rekao je da bošnjački predstavnici vode spoljnu politiku Bošnjaka, ne BiH, čije se ime svaki dan zloupotrebljava, a najbolji primjer toga je ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković.

“Konaković koji sebe predstavlja kao ministra spoljnih poslova radi samo stvari u interesu bošnjačke strane. To bih i razumio da je tražio lobističku kuću koja će zastupati Bošnjake, međutim, mimo odluka institucija, posebno Predsjedništva BiH, da neko lobira u ime cjelokupne državne zajednice BiH je nedopustivo”, naglasio je Budimir.

On je dodao da Konaković treba da odgovara zbog toga, ali i zbog ostalih svojih djela, poput veza sa narko kartelima.

“Svaki dan u BiH imate takvih zloupotreba, jer ne govore u ime BiH, već samo zloupotrebljavaju ime BiH. To vam je pokazatelj kakva budućnost Srba može da bude u BiH. Konaković je najbolji primjer toga”, rekao je Budimir.

Budimir je istakao da je i član Predsjedništva BiH Željko Komšić u stvari bošnjački član institucije koja je glavni nosilac spoljne politike u BiH.

“BiH nema svoju spoljnu politiku, toga treba posebno Republika Srpska i mi u Srpskoj da budemo svjesni”, rekao je Budimir za RTRS.

On je naveo da je neuspjelo lobiranje ministra spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedina Konakovića pokazatelj kako stvari funkcionišu u BiH.

Ukazao je da su to sve razlozi zbog kojih je važno da institucije Republike Srpske rade na ustavnoj zaštiti pozicije Srpske.

Budimir je pojasnio da politika lobiranja da se bošnjačka strana vrati na ona podešavanja koja je imala u administraciji bivšeg predsjednika SAD DŽozefa Bajdena nema smisla, jer to sada nije prihvatljivo u Vašingtonu.

“Povlačenjem američkih konzulata iz Banjaluke i Mostara vidite da BiH ne da neće biti u fokusu nove američke spoljne politike, nego nismo ni u prioritetima kojima će se baviti”, rekao je Budimir.

On je dodao da Republika Srpska ima prijatelje u svijetu, te naveo da rukovodstvo Republike Srpske ima punu političku podršku Izraela koji dobro poznaje situaciju na Balkanu.

“Posebno u BiH, iz bezbjednosnih razloga jer je veliki broj džihad ratnika dolazio iz BiH na Bliski Istok, tako da je prirodno da je Izrael vodio računa i pratio ta dešavanja”, istakao je Budimir.

On je podsjetio da je sa predsjednikom Srpske Miloradom Dodikom nedavno boravio u Izraelu, gdje su predstavnike ove države upoznali o posljednjoj političkoj krizi u BiH.

“Imali su relevantne informacije o tome da je riječ o političkom progonu. To se vidjelo i u stavovima država kada je riječ o njihovoj politici Interpolu, koji je rekao da politički progon ne može biti razlog za raspisivanje potjernice”, naglasio je Budimir i dodao da zahtjevi iz FBiH za revizijom takve odluke predstavljaju “trošenje zadnje legalne municije”.

On je istakao da je Rusija garant Dejtonskog sporazuma i nastavlja da vodi principijelnu politiku zaštite tog sporazuma i podrške rukovodstvu Srpske.

“Rusko rukovodstvo je svjesno da se mi ovdje nalazimo pod velikim pritiskom i zbog toga je podrška u svim međunarodnim organizacijama stalna. Ako neko očekuje od Rusije da prihvati lažnog visokog predstavnika koji nije prošao procedure, to se neće desiti”, konstatovao je Budimir.

On je podsjetio i na stav Rusije da u BiH nije potrebna kancelarija OHR-a, te je ocijenio da je upravo OHR najveći izvor problema, kao i miješanje bivše američke ambasade u unutrašnju politiku u BiH.

“Sad već imate generacije političara u Sarajevu koji nisu sposobni da traže dijalog i dolaze do rješenja i, što je najvažnije, da preuzmu odgovornost za unutrašnja pitanja u BiH. To postaje ozbiljan problem”, naglasio je Budimir.

Kao primjer, on je naveo člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića koji stalno pokušava da političku krizu prebaci u dimenziju bezbjednosne.

Budimir je rekao da niko ne polazi od toga kako je došlo do krize koja je rezultirala političkim progonom sa ciljem političke diskvalifikacije rukovodstva Srpske.

“Vlast Republike Srpske ima puni legitimitet za razliku od situacije u Federaciji BiH, koja pokušava da ovu krizu u medijskom smislu iskoristi da stalno pumpa situaciju na način da je sav problem u BiH Republika Srpska da bi u sijenku stavila sve probleme koje imaju, a ogromni su”, rekao je Budimir.