Bošnjaci preko ratnih zločina koče zatvaranje OHR-a

21.12.2019. | 10:22

Bošnjački ministri u odlazećem Savjetu ministara punih pet godina opstruisali su usvajanje Revidirane strategije za procesuiranje ratnih zločina kojom je predviđeno da predmeti ratnih zločina budu riješeni do 2023. godine, a osnovni motiv za takvo njihovo ponašanje predstavlja činjenica da je usvajanje strategije jedan od uslova za zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika u BiH.

Pored rješavanja pitanja državne i vojne imovine, sprovođenja konačne arbitražne odluke za Brčko distrikt i usvajanja Stalne metodologije za raspodjelu sredstava UIO-a, kao cilj i uslov koji BiH mora da ispuni kako bi došlo do zatvaranja OHR-a jeste i vladavina prava demonstrirana kroz usvajanje Revidirane strategije za ratne zločine.

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Milorad Kojić koji godinama ukazuje na problem neusvajanja strategije kaže da je ostanak OHR-a samo jedan od motiva zbog koga bošnjački ministri od 2015. godine na sve moguće načine opstruišu usvajanje strategije.

– Oni su navikli na međunarodno tutorstvo i na to da visoki predstavnici donose jednostrane odluke u njihovu korist i zato i rade sve što je u njihovoj moći da se OHR što duže zadrži u BiH. Potpuno je jasno zašto su prvo ministarka za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovac, a kasnije i predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić izmišljali nepostojeće razloge za skidanje Revidirane strategije za ratne zločine sa dnevnog reda. Usvajanjem strategije bili bi ispunjeni svi uslovi koje je Upravni odbor Savjeta za sprovođenje mira naveo kao obavezne za zatvaranje OHR-a i praktično ne bi postojalo nikakvo opravdanje za dalje postojanje OHR-a – kaže Kojić.

On dodaje da Bošnjacima smeta i sam tekst Revidirane strategije zato što predviđa da se predmeti ratnih zločina moraju rješavati po prioritetu, a da su među najprioritetnijim oni u kojima su žrtve Srbi, a optuženi za ratne zločine uglavnom Bošnjaci.

Njegovo mišljenje dijeli i zamjenik šefa Kluba poslanika SNSD-a u Parlamentu BiH Snježana Novaković-Bursać koja kaže da će funkcioneri njene stranke u novom Savjetu ministara kao jedan od prioriteta svakako postaviti i usvajanje Revidirane strategije za procesuiranje ratnih zločina.

– To je pitanje koje dvije i po decenije poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma opterećuje ukupne odnose u BiH i svakako da na njega treba staviti tačku. Međutim, ne smijemo dozvoliti da bilo čiji zločini ostanu nekažnjeni, a katastrofalno je ako Bošnjaci opstruišu usvajanje strategije zato što pred lice pravde trebalo bi da budu zločinci odgovorni za zločine nad Srbima – kaže Novaković-Bursać.

Ona ističe da je isto tako katastrofalno i ako su opstrukcije motivisane željom za ostankom OHR-a u BiH.

– BiH niko u civilizovanom svijetu ne doživljava kao ozbiljnu državu zato što nema puni suverenitet, a neće ga imati dok god u Sarajevu stoluje visoki predstavnik – kaže Novaković-Bursać.

Saglasnost dao i VSTS

Strategija za rad na predmetima ratnih zločina usvojena 2008. godine predviđala je da se na državnom nivou procesuiraju najsloženiji predmeti u roku od sedam godina, a svi ostali da budu prebačeni na entitetski nivo i završeni do 2023. godine. S obzirom na to da je krajem 2015. istekao rok od sedam godina, a nisu završeni svi najsloženiji predmeti, pripremljena je Revidirana strategija koja predviđa da veći broj predmeta bude prebačen na entitetsko pravosuđe. Međutim, Revidirana strategija za koju je saglasnost dao i Visoki sudski i tužilački savjet BiH još nije usvojena.

 

Izvor:(Glas Srpske)