Borci konkretni: Pet maraka po mjesecu učešća u ratu i izmjene zakona

09.03.2022. | 14:47

Objedinjavanje svih boračkih udruženja, kako bi se zajedničkim snagama borili za bolji status boraca, izmjena zakona o njihovim pravima i pet maraka dodatka po mjesecu učešća u ratu, konkretni su zahtjevi boračkih udruženja koji su se danas okupili ispred zgrade Narodne skupštine Republike Srpske.

Oko stotinak članova Udruženja veterana odbrambeno otadžbinskog rata iz Banjaluke i okolnih opština, okupilo se povodom posebne sjednice parlamenta o stanju u oblasti boračko -invalidske zaštite.

„Nismo zadovoljni trenutnim statusom i položajem boraca i želimo izmjenu Zakona o pravima boraca“, istakao je za BL portal ratni veteran Aco Arambašić, član Gradskog odbora Banjaluka.

Udruženje je napisalo 32 amandmana o izmjenama i dopunama Zakona o pravima boraca vojnih invalida i porodica poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske, pomoću kojih se nastoji popraviti položaj demobilisanih boraca i porodica poginulih. Amandmani su dostavljeni resornom ministarstvu, a nakon toga je uslijedila današnja sjednica.

„Udruženje veterana je inicijator sazivanja ove posebne sjednice, uz pomoć podrške 28 poslanika koji su dali svoje potpise“ dodao je Arambašić.

Članovi Udruženja veterana odbrambeno otadžbinskog rata, Gradskog odbora Kneževo

Udruženje se zalaže da se kroz zakon reguliše da svaki borac ima pravo na mjesečni borački dodatak, a visina dodatka da se utvrdi kroz dijalog i pregovore sa Vladom. Traže da dodatak po mjesecu učešća u ratu bude pet maraka.

Isto tako, jedan od zahtjeva je i revizija boračkih spiskova. Činjenica je da je trenutnih 206 hiljada boraca, koliko se nalazi na spisku ministarstva, preuveličan broj, smatraju u u udruženju. Prema njihovim procjenema, taj broj iznosi oko 136 hiljada boraca, demobilisanih na kraju rata.

„Mi želimo da dokažemo koji su borci sa spiska bili u ratu, a ne da dokazujemo ko nije bio“, objasnio je Arambašić.

Iz udruženja predlažu i ujedinjenje svih boračkih organizacija, kako bi se definisali zajednički zahtjevi i efikasnije krenulo u borbu za njihovo ostvarivanje.

Srđan Banović, BL portal