Bjelica se prisjetio otmice 2004. godine: Nisam znao ni kada je dan ni kada je noć

22.04.2022. | 10:26

Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica rekao je da nema dilemu da je iza njegovog hapšenja 2004. godine stajala britanska obavještajna služba i upozorio zvaničnike Republike Srpske koji, kako kaže, dosljedno brane interese Srpske, da lako mogu proći kroz sličnu golgotu, da može doći do njihovog kidnapovanja, pa čak i likvidacije.

Bjelica podsjeća da ga je prije hapšenja smijenio tadašnji visoki predstavnik, Britanac Pedi Ešdaun, dok su “izvođači radova” bili američki vojnici.

“U dva navrata ukupno su me držali 60 dana na meni nepoznatoj lokaciji. Smješten sam u jedan kontejner koji je zelenom selotejp trakom bio podijeljen na pola. U tu drugu polovinu nisam smio da pređem. Nisam znao ni kada je dan ni kada je noć”, prisjeća se Bjelica.

On je naveo da u početku nije imao ni krevet ni stolicu. “Bila su samo vrata i erkondišn koje je često puštao hladan vazduh, a nekada vreo”, priča Bjelica za RTRS.

Ističe da je u pokušaju da odredi koliko je dana prošlo nakon svakog trećeg obroka noktom zarezivao crticu u mali crkveni kalendar koji je imao sačuvan kod sebe.

“Poturali su mi papire i govorili da napišem državu, spisak porodice i prijatelja, kao i novčani iznos u zamjenu da kažem gdje je Radovan Karadžić”, kaže Bjelica.

On dodaje da nije mogao da spava od glasne muzike koju su puštali 24 časa dnevno.

Svaki dan su, kako je rekao, suočavao sa istragom i bio podvrgnut prijetnjama da će biti odveden u američki zatvor Gvantanamo ako ne kaže gdje je Radovan Karadžić.

“Nisu me mogli slomiti i na kraju su me pustili 14. juna. Nakon toga sam otušao u Beograd na VMA da bih uradio pretrage i provjerio kakvo mi je zdravlje. Tada su mi ustanovili kamen u žuči koju sam morao operisati”, ističe Bjelica.

On je naveo da je ponovo uhapšen 30. avgusta 2004. godine i držan u pritvoru mjesec dana bez ikakvog prava, zakona i dokazane krivice.

“A sada prijete srpskom članu Predsjedništva BiH i predsjednici Republike Srpske. Mogu pričati da su to pojedinačne mjere i sankcije, da se ne odnose na narod i Republiku Srpsku, ali to je sve udar na narod”, rekao je Bjelica.

On ističe da su sankcije predsjedniku Republike Srpske Željki Cvijanović i srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku uvedene kako bi se oslabila Republika Srpska i kako bi se prenijelo još nadležnosti na nivo BiH.

“Sada su neophodni jedinstvo i sloga da bi se sačuvale institucije Srpske u onom kapacitetu koji sada imamo, a težiti da se vrate one nadležnosti koje su joj dodijeljene Dejtonskim sporazumom”, poručio je Bjelica.