BiH na udaru inostranih interesa: Negativan odnos prema srpskom narodu

08.11.2022. | 07:20

Srpski faktor se zbog rata u Ukrajini našao u specifičnoj poziciji. Interesovanje velikih sila je malo sklonjeno sa fokusa balkanske politike, ali će i dalje ostati pritisci da se situacija u regionu oblikuje po geopolitičkim interesima velikih sila. To se posebno odnosi na atlantistički i uticaj EU, koji nisu naklonjeni srpskom faktoru po najvažnijim geopolitičkim pitanjima.

Smatra ovo naučni savjetnik u Institutu za međunarodnu politiku i privredu u Beogradu Dragan Petrović, inače jedan od učesnika naučnog skupa i okruglog stola “Strateški izazovi RS i perspektive” koji danas u Banjaluci organizuje “Bezbjednosni forum” povodom sve većih spoljnih i unutrašnjih prijetnji po opstojnost Srpske.

Učešće na ovom skupu uzeće i vojnopolitički analitičar Gostimir Popović, koji smatra da EU prema jugoistoku Evrope nema usaglašen ni terminološki odnos, a kamoli bilo kakvu vrstu strategije.

“Pri tome ima vrlo negativan odnos prema srpskom narodu. To je posebno izraženo u odnosu prema primeni Dejtonskog sporazuma, pri čemu se nadležnosti Srpske nastoje minimizirati, a forsiraju se mnoge nepotrebne zajedničke institucije”, upozorava Popović.

Slično mišljenje dijeli i direktor Bezbjednosnog foruma iz Banjaluke, penzionisani general i organizator ovog naučnog skupa Mitar Kovač, navodeći kako se iza svega ovog krije pokušaj da se pod plaštom “građanske države” napravi unitarna BiH.

Kako kaže, postoji jedno kontinuirano zalaganje političkih stranaka iz reda bošnjačkog naroda, koje stalno lobiraju da se kroz promjene i tzv. demokratizaciju društva vrši centralizacija vlasti, uz postepeno prenošenje nadležnosti entiteta i kantona radi izgradnje “savremene građanske države”.

“Problem postaje još veći kada se u unutrašnje odnose u BiH umešaju strani interesi, koje težišno zastupaju zemlje Kvinte, EU i NATO-a, kroz rad i odluke tzv. visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH. Njihovim odlukama često se nasilno menja suština i smisao Dejtonskog sporazuma. Ovo nasilje dela međunarodne zajednice nepovratno može da vodi BiH u dezintegraciju i nestanak”, upozorio je ovaj penzionisani general.

Profesor Ostoja Barašin sa Nezavisnog univerziteta u Banjaluci kaže da je stoga sa ovog naučnog skupa neophodno poslati i jasnu poruku da je nacionalni identitet Srpske i evropski, baš kao i njene vrijednosti, prenosi GlasSrpske.

“Ove vrijednosti se moraju odsudno braniti od strane svih političkih aktera, bez obzira na to da li su pozicija ili opozicija, što nameće obavezu svim političkim subjektima da o tim pitanjima mora postojati konsenzus. Zanemarivanje ove obaveze se mora tretirati kao najteže djelo protiv interesa Srpske”, kategoričan je Barašin.

Put ka opstanku

Da je očuvanje srpskog jedinstva, ali i identiteta osnova za opstanak smatra i istoričar Miloje Pršić, navodeći da su velike zapadnoevropske države stalno vodile jednu antisrpsku politiku, razbijale srpsko jedinstvo, zatirale pravoslavlje, mijenjale mu ili potirale identitet.

“One nažalost i danas čine isto, drobe teritoriju, prekrajaju granice, smišljaju krize, koje, ako im odgovara, lako pretvore u oružani sukob. Jedini put ka opstanku je da se stvara i neguje jedinstvo naroda i čuva identitet”, istakao je Pršić dodajući da pokušaj obojene revolucije u Srpskoj, otimanje KiM i uništavanje sakralnih objekata najbolje svjedoče da je i sada na djelu ista politika.