Bevanda pisao Varheljiju: Niko ne može biti izuzetak u privremenom finansiranju, pa ni CIK BiH

11.03.2022. | 15:48

Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Vjekoslav Bevanda izrazio je zabrinutost zbog izjave evropskog komesara za proširenje i susjedstvo Olivera Varheljija u kojoj poziva ovo ministarstvo da budžet institucija BiH stavi na raspolaganje Centralnoj izbornoj komisiji BiH /CIK/ radi organizovanja izbora, jer se time relativizuje složena politička situacija.

Bevanda naglašava kako ga je iznenadila i zabrinula neutemeljena izjava u izlaganju Varheljija gdje “imperativnim tonom” daje uputstva Ministarstvu finansija da stavi proračun institucija na raspolaganje CIK-u radi organizacije izbora.

“Na ovaj način se relativizira složena politička situacija u kojoj se BiH nalazi i nerealno nameću rješenja za koja nema utemeljenja u pozitivnoj legislativi BiH. Neriješena pitanja iz oblasti finansija se negativno reflektiraju na sveukupno normalno funkcioniranje institucija BiH i njihovom promptnom rješavanju se mora sistemski pristupiti, u skladu s pravnom regulativom”, naglašava Bevanda.

Bevanda je u pismu naveo da adresa za rješavanje otvorenih pitanja nije ministar finansija i trezora u Savjetu ministara, već da odgovore prvenstveno treba tražiti u nekim drugim aspektima.

Ministasr finansija i trezora je podsjetio da je CIK uspostavljen u nedemokratskoj i protivpravnoj proceduri u Parlamentarnoj skupštini BiH, te da je bilo očekivano da će osporavanje njihovog legaliteta i legitimiteta naići na opstrukcije i zadržavanje statusa kvo, te da su izostale i reagovanja onih koji se pozivaju na demokratske i zakonske standarde.

“U svakoj demokratskoj zemlji bi se opravdano nametnulo pitanje da li jedno takvo tijelo u čiji se legitimitet i legitimitet sumnja može imati povjerenje za poštene, slobodne i inkluzivne izbore, pa zašto ne i kod nas”, napisao je Bevanda u pismu.

On je podsjetio i na činjenicu da su institucije BiH već peti kvartal bez budžeta i da se finansiraju se kvartalnim odlukama Savjeta ministara BiH o privremenom finansiranju.

Bevanda je poručio da odgovore treba tražiti u Zakonu o budžetu institucija BiH i međunarodnih obveza BiH za 2022. godinu, te da prethodno treba riješiti neka pitanja, kao i da uporno insistira na tome da se u skladu sa Zakonu o fiskalnom savjetu u BiH donese dokument Globalni fiskalni okvir, na osnovu kojeg bi se mogao donijeti Dokument okvirnog budžeta.