Banjac povodom presude Osmanoviću: Političkom Sarajevu smeta primjena pravde i istina

19.03.2022. | 14:58

Predsjednik Narodne partije Srpske Darko Banjac izjavio je Srni da presudom suda u Beogradu Osmanu Osmanoviću za ratni zločin u Brčkom nije prekršeno međunarodno pravo, niti će biti poremećeni odnosi BiH i Srbije kako to tvrde predstavnici političkog Sarajeva, kojima očigledno smeta primjena pravde i istina.


Banjac je ocijenio da izjave bošnjačkog člana Predsjedništva Šefika DŽaferovića, ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Bisere Turković i zamjenika ministra prave Nezira Pivića nakon što je sud u Beogradu osudio Osmanovića samo još jedan dokaz da pravo i pravda ne mogu da budu primijenjeni kada je u pitanju osuda onih koji su činili zločine nad Srbima.

On očekuje da Tužilaštvo BiH odmah podnese prijavu zbog negiranja osude ratnog zločina, jer su DŽaferović, Turkovićeva i Pivić, u stvari, to podržali.

“E sada da vidim te ambasadore nekih zapadnih zemalja i svjetskih sila koje se kunu u međunarodno pravo i tog turistu /Kristijana/ Šmita kako će reagovati. Ako se na ovo ne reaguje onda je tu stvar jasna, međunarodno pravo je, u stvari, sila koju pojedine strane ambasade, odnosno zapadne zemlje sprovode i to je njihov glavni način ponašanja”, rekao je Banjac.

On je istakao da ne može međunarodno pravo biti za jedne, a za druge ne, niti može biti ono što oni kažu i ono što njima odgovara.

“Očekujem mnogo reagovanja, a ako ona izostanu onda kada bilo šta prigovore nekom političkom predstavniku iz Republike Srpske, mi samo treba da kažemo da spakuju kofere i vrate se u svoje zemlje, neka tamo mirno žive, a nas neka ostave na miru”, rekao je Banjac.

On je istakao da je međunarodno pravo jasno, a da DŽaferović i Turkovićeva, koja, kako kaže, radi po islamskoj deklaraciji, žele samo jedno – da Srbi budu glavni krivci.

“Oni ispoljavaju toliku mržnju prema srpskom narodu da je to sada već postala jedna linija politike SDA. Ono što nisu uspjeli u Drugom svjetskom ratu njihovi preci oni očigledno misle da mogu ovdje uspostaviti u miru, međutim to se neće desiti”, poručio je Banjac.

Prema njegovim riječima, očigledno je da je Sud BiH pod ogromnim pritiskom političkog Sarajeva i da ne donosi pravične odluke.

“Pravda još nije zadovoljena, jer nisu procesuirani mnogi koji su počinili ratne zločine nad srpskim stanovništvom u BiH tokom proteklog rata i da se to pokušava zataškati”, rekao je Banjac.

Povodom tvrdi DŽaferovića i Turkovićeve da će presuda Osmanoviću poremetiti odnose BiH i Srbije, Banjac kaže da oni moraju da znaju da ne čine BiH i da ne živi samo bošnjački narod u BiH, već je to državna zajednica dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

Banjac je istakao da političkom Sarajevu očigledno smeta kada se primjenjuje pravda i istina i da ono po ko zna koji put pokazuje da želi BiH bez Republike Srpske, odnosno bez srpskog naroda.

“BiH nije samo njihova zemlja. Politiku BiH neće uređivati ni Bakir Izetbegović, ni političko Sarajevo, nego tri konstitutivna naroda. I Hrvati i Srbi su sastavni dio politike BiH”, rekao je Banjac.

On je naglasio da Srbi više nikada neće dozvoliti da budu omalovažavani i da će se boriti za svoje nacionalno biće i integritet, kao i državnost i opstanak Republike Srpske u okviru BiH, a sve pravnim i zakonskim putem.

Odjeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu osudilo je na pet godina zatvora bivšeg pripadnika takozvane Armije BiH Osmana Osmanovića zbog ratnog zločina nad srpskim civilima i zarobljenim pripadnicima Vojske Republike Srpske 1992. godine u logoru Rasadnik u Gornjem Rahiću na području Brčkog.

Bošnjački član Predsjedništva BiH Šefik DŽaferović poručio je da ta presuda predstavlja “sramotan udar na pravdu i da će ostaviti teške posljedice na odnose BiH i Srbije”, a ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Bisera Turković da je presuda “novi težak udarac normalizaciji odnosa u regionu”.

Zamjenik ministra pravde u Savjetu ministara Nezir Pivić rekao je ovom, presudom “prekršeno međunarodno pravo” i da Srbija “zloupotrebom univerzalne jurisdikcije procesuira navodne ratne zločine”.