Ambasada Rusije u BiH objavila pismo: Ovo je dokaz da Šmit nije legitiman

16.10.2023. | 12:25

Ambasada Rusije u BiH danas je saopštila da Kristijan Šmit nije legitiman visoki predstavnik u BiH, budući da njegovo imenovanje nije odobreno u skladu sa rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN, te ukazala da objašnjenje OHR-a samo stvara zabludu o suštini ovog pitanja.

“Bez obzira na pravne trikove koji se koriste za negiranje realnosti neosporna činjenica je u tome da Šmit nije legitiman visoki predstavnik”, poručuju iz Ambasade Rusije u BiH.

Iz Ambasade Rusije ističu da se u aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma nedvosmisleno navodi da se strane obraćaju sa molbom o imenovanju /designation/ visokog predstavnika koji se odobrava u skladu sa rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN, te da su tako odobravani svi prethodni visoki predstavnici.

Uz podsjećanje da je jedini izuzetak bio Kristijan Švarc-Šiling, za kojeg je saglasnost Savjeta bezbjednosti data u obliku pisma predsjedavajućeg ovog tijela, a ne u obliku rezolucije, Ambasada Rusije konstatuje da je Savjet bezbjednosti UN bio upravo ta institucija koja je odobrila Švarc-Šilingovo imenovanje za visokog predstavnika.

“U Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma nedvosmisleno se kaže da se strane obraćaju s molbom o imenovanju (designation) Visokog predstavnika, koji se odobrava u skladu s rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a. Upravo tako su odobravani svi prethodni Visoki predstavnici. Jedini izuzetak je bio Kristijan Švarc-Šiling, u vezi s kojim saglasnost Savjeta bezbjednosti je data ne u obliku rezolucije, nego pisma Predsjedavajućeg Savjeta bezbjednosti UN-a Augustine-a Mahiga od 30.januara 2006. godine”, navode oni.

Ambasada Rusije objavila je i pismo koje je tom prilikom upućeno:

“Imam čast informisati da je Vaše pismo od 20. januara 2006. godine (radi se o pismu Generalnog sekretara UN-a) u vezi s odlukom Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira o izboru (choose) Kristiana Švarz-Šilinga kao nasljednika Pedija Ešdauna na dužnost Visokog predstavnika u BiH od 31. januara 2006. godine bilo predstavljeno članicama Vijeća sigurnosti. One su pozdravile odluku Vijeća za provedbu mira. Takođe one bi željele da izraze zahvalnost Lordu Ešdaunu za njegov veliki doprinos”, naveli su u pismu.

Ruska ambasada tvrdi da je Savjet bezbjednosti UN-a bila institucija koja je odobrila imenovanje Švarc Šilinga na dužnost.

“U slučaju Kristijana Šmita bile su prekršene sve norme usaglašavanja kandidature za tu dužnost”, ističu iz Ambasade i navode da nije bilo konsenzusa u Upravnom odboru, koji je ispoštovan pri izboru svih prethodnih visokoh predstavnika, a nije bilo ni reakcije Savjeta bezbjednosti na ovaj prijedlog Upravnog odbora.

Štaviše, dodaje se, dvije stalne članice Savjeta bezbjednosti – Rusija i Kina – u suštini su uložile veto na rad Šmita kao visokog predstavnika.

OHR je u ranijem saopštenju naveo da Savjet bezbjednosti nije izričito naveo iomenovanje Kristijana Šmita i da je sve urađeno po zahtjevu Upravnog odbora PIK-a.