Akcija OS BiH: Deminirano 74 odsto planiranih površina

26.05.2022. | 18:42

Analiza protivminskog djelovanja Oružanih snaga BiH pokazala je da je u prošloj godini od mina očišćeno oko 74 odsto miniranih područja koja su bila predviđena planom, rekao je zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Mijo Krešić.

“Iako plan nije ispunjen u potpunosti, mislim da iz godine u godinu pratimo tempo koji je predviđen strategijom i ono što se od nas očekuje biće i ispunjeno”, izjavio je Krešić na konferenciji za novinare nakon predstavljanja rezultata protivminskih aktivnosti Oružanih snaga u prošloj godini.

Krešić je najavio da je u ovoj godini planirano i uklanjanje kasetnih mina.

On je napomenuo da Oružane snage u deminiranju sarađuju i sa drugim institucijama entiteta i kantona, te da je saradnja sa civilnim zaštitama oba entiteta, kantonalnim civilnim zaštitama i BH MAK-om zadovoljavajuća.

Krešić je naglasio da od procesa deminiranja veliku korist imaju lokalne zajednice.

“Smatram da je misija humanog deminiranja jedna od najvažnijih aktivnosti Oružanih snaga BiH i one su do sada očistile oko 54 odsto ukupno deminiranih područja”, precizirao je Krešić.

Komandant operativne komande Oružanih snaga Radovan Ilić istakao je da je primjetna stagnacija u izvršavanju planova protivminskog djelovanja zbog problema sa kojima se operativna komanda susreće u posljednje tri godine.

“Pored toga što imamo problem sa finansiranjem, imamo probleme i sa starošću personala, zamorom u radu, a nedostaju nam i određeni elementi u liniji komande, zbog čega se kroz budžetska sredstva mora obezbijediti potreban iznos novca za opremanje deminerskog bataljona i njegov svakodnevni rad”, ocijenio je Ilić.

On je naveo da bez pomoći Eufora i ostalih saradnika iz inostranstva koji su obezbijedili 10 miliona KM gotovo da ne bi bilo moguće obavljati deminerski posao.

“Ova donacija, nažalost, ide sporo i mi ćemo detektore za metal dobiti tek krajem ljeta na kraju ljetne kampanje deminiranja koja nam je najbitnija, a 68 motornih vozila ne očekujemo ove godine”, rekao je Ilić.

On je istakao da se najviše neeksplodiranih minsko-eksplozivnih sredstava nalazi na prostorima koji su nepristupačni, kao i na području gdje su se nekada nalazile linije razgraničenja.

Sandra Milić iz medicinskog tima Deminerskog bataljona brigade taktičke podrške navela je da su medicinski tehničari dobro opremljeni i u slučaju nesreće mogu pravovremeno reagovati, te da u prošloj godini nije bilo minskih incidenata, niti nesreća.

“O bezbjednosti svih se vodi računa i zna se ko šta radi”, istakla je Milićeva i dodala da je na prvom mjestu bezbjednost, nakon čega se ide u obavljanje zadataka.

Oznake: OS BiH