Advokati o suđenju Dodiku i Lukiću: Tužioci u svojim spisima nemaju ništa

17.04.2024. | 15:35

Advokat Goran Bubić istakao je da je riječ o simuliranom suđenju pred Sudom BiH da se predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik eliminiše iz političkog života na neustavan način.

Bubić, branilac predsjednika Republike, istakao je da predsjednik Republike Srpske može da bude smijenjen na način na koji je izabran.

“Nemamo uslove da se pravosudna vlast miješa na načine na koji se pokušava. Ako budu uvažavane činjenice i pravo u ovom postupku može da slijedi oslobađajuća presuda”, rekao je Bubić na konferenciji za novinare nakon održanog ročišta u predmetu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Miloša Lukića.

On je naveo da su na današnjem nastavku ročišta predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku saslušana dva svjedoka i da su i laici mogli zaključiti da svjedoci svjedoče protiv optužnice.

Bubić je rekao da nastavak suđenja slijedi 29. aprila kada Tužilaštvo planira izvoditi neke pismene dokaze među kojim su dopisi Kristijana Šmita, pa tako postoji jedan kako su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obavezujuće.

“On zaboravlja da je visoki predstavnik 2006. poništio odluku Ustavnog suda BiH koja je dala zaštitu građanima BiH koji su bili smijenjeni odlukom visokog predstavnika”, rekao je Bubić.

Prema njegovim riječima, čemu Šmit piše da su odluke Ustavnog suda obavezujuće, a tako se ponašaju prema Ustavnom sudu.

“To je ono što možemo očekivati u dokaznom postupku Tužilaštva, ukuljučujući i problem koji ima originalna verzija Aneksa 10 na Dejtonski sporazum koji oni nemaju”, rekao je Bubić.

Nobilo nakon ročišta: Čak i tužiocima neugodno

Advokat Anto Nobilo nakon ročišta predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktoru Službenog glasnika Milošu Lukiću, kaže da svemu onome što se vidjelo u sudnici nema mjesta i da je čak i tužiocima neugodno. “U svojim spisima nemaju ništa”, poručio je Nobilo.

“Sada smo na kraju dokaznog postupka optužbe. Nismo čuli ni vidjeli ništa, tako će biti i sljedeći put. Pročitaćemo neke dokumente koji neće potvrditi da se ovdje radi o krivičnom djelu. To samo potvrđuje ono što otpočetka govorimo, a to je da je ovdje riječ isključivo o politici. Kroz krivični postupak se pokušavaju riješiti politički problemi u funkcionisanju u BiH. To se radi u parlamentu, a ne na fingiranom političkom procesu”, rekao je Nobilo.

FOTO: BORISLAV ZDRINJA

On se nada da će Sud dozvoliti da odbrana iznese svoj dokaze koje ima.

“Ugurali su politiku u krivični postupak, pa hajde da vidimo šta se tu radi. Da vidim kakva su ovlašćenja visokog predstavnika, da li je on ikada dobio ovlašćenja zakonodavca. Mi tvrdimo da nije i da možemo to dokazati. Da li je izabran na zakonom propisan način, u skladu sa Dejtonskim sporazumom, takođe ćemo dokazati da nije. Natjeraće nas da dokažemo da sistem koji sada politički funkcioniše u BiH koji je najlakše opisati kao dualni sistem. Imate vlade, predsjednika, a sa druge strane imate sistem OHR-a, visokog predstavnika itd”, kaže Nobilo.

On ističe da je odbrana prisiljena da sve to dokaže, ako sud prihvati dokaze. Ukoliko ne prihvati, dolazi do kritičnog momenta kada će se odlučivati o dokazima odbrane, a nakon toga će se lako predvidjeti finale postupka.

Pucar naglašava da Tužilaštvo “nema ništa”: Najbolje da povuku optužnicu

Advokat Miljkan Pucar izjavio je danas, nakon ročišta u Sudu BiH protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti “Službenog glasnika Srpske” Miloša Lukića, da bi za Tužilaštvo bilo najbolje da ne pravi dalje farsu, već da povuče ovu optužnicu.

“Nadamo se da ćemo na sljedećem ročištu utvrditi i potvrditi ono što od prvog dana ističemo – da je ovaj postupak bespotreban”, rekao je Pucar na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu.

Pucar je rekao da odbrana od samog početka ističe da Tužilaštvo nema ništa, što se pokazlao i na današnjem ročištu jer dva saslušana svjedoka nisu potvrdila ništa iz optužnice, već stav odbrane da “Službeni glasnik” radi isključivo po zakonu.

“Kako je to danas istaknuto, nema ničije uloge u objavljivanju. Nema nikakve konstitutivnosti u objavljivanju. To je tehnika da postoji zakon kako i šta se objavljuje. Mi to tvrdimo od prvog dana i mislili smo da će Tužilaštvo nakon prošlog ročišta i fijaska koji su doživjeli sa inspektorima Sipe /Agencije za istrage i zaštitu/, možda i odustati od ovih svjedoka”, istakao je on.

Pucar je napomenuo da Tužilaštvo predlaže više od 60 materijalnih dokaza, “za koje oni tvrde da su dokazi”, a navode se odluke koje su objavljene u “Službenom glasniku”, novinski članci, njihovi prijedlozi sudu i naredbe Suda i ono što su Kabinet predsjednika i “Službeni glasnik” dobrovoljno predali.

On je naglasio da nema šta da se krije, jer je sve javno i transparentno i u skladu sa zakonom.

Pucar naglašava da Tužilaštvo “nema ništa”.

“Oni su nam dostavili spise na ce-deu, a Zakon o krivičnom postupku BiH kaže da morate dostaviti ili original ili ovjerenu fotokopiju”, pojasnio je on.

On je podsjetio da svi u BiH dobro znaju da Dejtonski mirovni sporazum ili njegov aneks 10, na koji se poziva Tužilaštvo, ne postoji u BiH u originalu.

Pucar je naveo da je vođen i postupak protiv jednog lica da navodno ima originalni Dejtonski sporazum.

Prema njegovim riječima, BiH nema Dejtonski sporazum u originalu i Tužilaštvo ne može da predloži taj Dejtonski mirovni sporazum.

Pucar kaže da se tužilaštvo poziva na odluke visokog predstavnik koji se poziva na bonska ovlaštenja, a bonska ovlaštenja nigdje u BiH nikada nisu objavljena, ni u jednom službenom glasniku.

“Bonska ovlaštenja ne zna se ko, kada i na koji način je potpisao i prihvatio. Vi imate jedan politički akt, grupe zemalja koje su donijeli, ali to nije zakon u BiH”, istakao je Pucar.