Zašto električni uređaji ne treba da ostanu uključeni u struju?

19.10.2020. | 22:13

Električna energija u domaćinstvu rasipa se na razne načine. Jedan od njih je i ostavljanje uključenih uređaja koje ne koristimo poput punjača, laptopova, tableta…

Moderan život ubrzanog tempa ne ostavlja nam mnogo vremena da razmišljamo o štednji i o očuvanju okoline, ali uz pomoć ovih jednostavnih savjeta uspjećete da uskladite obe komponente života, a usput i da uštedite.

Održavanje frižidera i zamrzivača napunjenim može uštediti zaista mnogo tokom godine. To je zato što je pun zamrzivač frižidera u stanju bolje da reguliše temperaturu nego kada je prazan.

Ipak, umjesto da pretjerano kupujete hranu, bilo koje prazne prostore u frižideru možete napuniti posudama, bokalima sa vodom ili posudama za led.

Ako mislite da će vam ostavljanje uključenog bojlera uštediti energiju i novac, griješite. Mnogo je efikasnije i jeftinije uključiti ga samo kada vam zatreba i ugasiti kad završite sa tuširanjem.

Takođe, električni grijači su ujedno i jedan od najvećih potrošača energije. Iako mnogi vjeruju da njihovo korištenje za zagrijavanje jedne ili dvije prostorije može biti jeftinije od uključivanja centralnog grijanja, potrošnja energije je zapravo jednaka zagrijavanju cijelog vašeg doma centralnim grejanjem.

Još jedna prastara greška koju ljudi još rade je stavljanje premalo odjeće u veš mašinu. Ova navika vas zaista može osiromašiti.

Međutim, jedan od najvećih krivaca za rasipanje energije je ostavljanje električnih uređaja uključenih u utičnice dok se ne koriste.

Punjači telefona jedan su od najgorih potrošača energije.

Ostali uređaji koji su glavni krivci za iscrpljivanje energije kada su van upotrebe su laptopovi, tableti i noćne svjetiljke.

Neki će uređaji, poput AC adaptera i dalje telefon napajati energijom čak i kada je baterija potpuno napunjena.

Iako se ovo možda ne čini velikim problemom kada je u pitanju trošenje energije i novca na račune, cijena se na kraju nagomila kada uzmete u obzir uređaje u cijelom domaćinstvu. Zato je najbolje da ako imate sumnje, isključite iz utičnice sve uređaje koji se u tom trenutku ne koriste.

Čak i kad je televizija isključena, ona je i dalje spremna za prijem signala s daljinskog upravljača ako je potrebno uključivanje. Potpuno isključivanje iz struje jedini je način da se spriječi potrošnja energije uzalud.

Isto tako, kada sušite odjeću u veš mašini ili sušilici, ubacite u bubanj i suvi peškir. To je sjajan način za apsorbovanje viška vlage i tako će sušilica raditi upola manje.

Ako vam je u automobilu vruće, spustite prozore ako vozite nižom brzinom ili pojačajte klima uređaj ako vozite manje od 60 km/h. Vožnja s otvorenim prozorima pri brzini od 55 km/h povećava efikasnost goriva za 20 posto.