Problemi za popularnu aplikaciju: Hoće li SAD zabraniti TikTok?   

12.12.2022. | 13:12

Popularna aplikacija je možda najpoznatija po viralnim plesovima i drugim često komičnim videima. Ali TikTok je u vlasništvu kompanije sa sjedištem u Kini, što izaziva zabrinutost da je to alat koji bi se mogao koristiti u svrhe koje štete nacionalnoj bezbjednosti SAD. 

Brojne američke države — uključujući Merilend, Južnu Dakotu, Teksas i druge — nedavno su zabranile ili blokirale aplikaciju na telefonima i drugim uređajima koje koriste radnici u državnim ustanovama. 

Govori se i o značajnijoj akciji: Brendan Kar, komesar Komisije za komunikacije SAD (FCC), nedavno je pozvao saveznu vladu da zabrani TikTok, a senator Marko Rubio je predstavio nacrt zakona kojim bi se upravo to postiglo. 

U međuvremenu, Bajdenova administracija radi na dogovoru da dozvoli kompaniji da posluje uz rješavanje bezbjednosnih problema. Zašto američki zvaničnici vide TikTok kao problem? I šta oni zapravo mogu da urade? 

Šta je problem sa TikTok-om? 

Uticaj i špijunaža, piše The Week. 

Društvene mreže se redovno provjeravaju zbog njihovog uticaja na Amerikance, sjetite se šta je bilo sa Facebook-om tokom predsjedničkih izbora 2016. godine. Međutim, TikTok je u vlasništvu kineske kompanije, ByteDance, što dodatno komplikuje stvari. 

“To nije ogranak Komunističke partije Kine”, izvještava Vox, “ali kineski zakoni kažu da kompanija može biti primorana da pomogne kineskoj vladi”. 

To izaziva zabrinutost da bi kineski zvaničnici mogli da utiču na Amerikance manipulisanjem algoritma aplikacije. 

Bloomberg napominje da je američkom tinejdžeru zabranjen pristup platformi 2019. godine jer je kritikovao tretman Kine prema muslimanskim Ujgurima, iako je ta zabrana kasnije ukinuta. I kao i druge aplikacije za društvene mreže, TikTok prikuplja ogromne količine podataka o svojim korisnicima – veliki razlog zašto neke američke države sada zabranjuju aplikaciju sa vladinih uređaja.  

“Sve ove stvari su u rukama vlade koja ne dijeli naše vrijednosti i koja ima misiju koja je u velikoj meri u suprotnosti sa onim što je u najboljem interesu Sjedinjenih Država”, rekao je u decembru direktor Federalnog istražnog biroa (FBI) Kristofer Rej. 

“To bi trebalo da nas brine”, dodao je on. 

Šta na sve to kaže TikTok? 

TikTok očigledno ne želi da izgubi svoju američku publiku.  

Zato je kompanija pokrenula “Projekat Teksas”, pokušaj da “izoluje osjetljive podatke od svojih američkih korisnika tako da samo osoblje u SAD ima pristup”. To je skup poduhvat, ali izvršni direktor TikTok Šu Zi Ču misli da to vrijedi uraditi. 

“Veoma sam uvjeren da ćemo… doći do rješenja koje će razumno riješiti probleme nacionalne bezbjednosti”, rekao je Ču u novembru. Ali taj napor očigledno nije ublažio zabrinutost američkih zvaničnika. 

Zar Trampova administracija nije uradila nešto u vezi sa TikTokom? 

U avgustu 2020. godine tadašnji predsjednik Donald Tramp potpisao je izvršnu uredbu kojom je u suštini zabranjen TikTok i još jedna aplikacija, WeChat, u SAD-u. Zabrana nikada nije stupila na snagu – postojali su uobičajeni pravni izazovi – i u junu 2021. Bajdenova administracija je poništila naredbu zajedno sa obećanjem da će procijeniti rizike kineskih aplikacija za nacionalnu bezbjednost SAD. 

Ali čak su i neke demokrate smatrale da je Tramp bio u pravu. 

Da li čuveni Prvi amandman igra neku ulogu? 

Da. “Objave na TikTok-u su zaštićene Prvim amandmanom jer su oblik govora”, piše Džejms Endru Luis za Centar za strateške i međunarodne studije. “To znači da ne mogu biti zabranjeni isto kao što se osobi koja želi pristup ruskoj propagandi ne može zabraniti da čita Pravdu ili RT”, rekao je on. 

 To predstavlja prepreku bilo kakvoj vladinoj akciji da potpuno zabrani aplikaciju. 

 “Implikacije slobode govora … su jasne, ne samo za pojedince koji žele da govore, već i za zajednicu koju su stvorili”, navela je Fondacija Electronic Frontier u podnesku iz 2020. u kojem se osporava Trampova zabrana. 

Ali iako zbog Prvog amandmana ne mogu u potpunosti da zabrane aplikaciju širom SAD-a, vlade država mogu slobodno da spriječe svoje zaposlene da koriste TikTok na uređajima u vlasništvu vlade. 

Šta je sljedeće? 

Bajdenova administracija pregovara sa TikTokom kako bi osigurala sigurnost američkih podataka. Ali razgovori su “naišli na odlaganje”, piše The Wall Street Journal. Kompanija je prethodno postigla probni dogovor sa vladom SAD ovog ljeta, ali visoki američki zvaničnici, uključujući i Ministarstvo pravde, ne vjeruju da je predloženi sporazum adekvatan. 

TikTok je pristao da čuva podatke iz SAD na serveru u vlasništvu kompanije Oracle. CNBC izvještava da neki smatraju da je potpuna zabrana malo verovatna – ali ne i nemoguća. 

Umjesto toga, federalni organi mogu izvršiti pritisak na ByteDance da proda aplikaciju vlasnicima koji nisu Kinezi. 

“I dalje vjerujemo da će TikTok preživjeti u SAD“, rekao je jedan analitičar. Ali, rekao je, to je “prilično napeto”.