Izložba grafika „BoljeTi“ Dajane Nedić u Banskom dvoru

05.05.2021. | 20:42

U Malom izložbenom salonu Banskog dvora 13. maja 2021. godine (četvrtak) u 19.00 časova biće otvorena izložba grafika „BoljeTi“, Dajane Nedić dobitnice nagrade PLAKETA BANSKOG DVORA za 2019/2020. godinu.

Riječ je o nagradi koja je uspostavljena u cilju promovisanja i afirmacije mladih i talentovanih umjetnika Banjaluke i Republike Srpske, a koja će se svake godine dodjeljivati najboljim studentima završnih godina Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci.

Zbog trenutne epidemiološke situacije broj posjetilaca je ograničen. Obavezno je nošenje zaštitne maske i dezinfekcija ruku na ulazu.

Biografija:

Dajana Nedić je rođena u Banjoj Luci 17.06.1997. godine. Tu završava srednju Građevinsku školu. Diplomirala je grafiku 2020. godine na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci u klasi profesora Milana Krajnovića.

Riječ autorke:

„BoljeTi“, jedna je od najpoznatijih pjesama grupe „Bjesovi“. Kroz nju sam došla do sljedećih spoznaja:

– prva, smatram da je prirodno da nam je potrebno dijeljenje istina sa nekim (neživo biće, živo biće, pojava… kod nekoga kulminacija ide do samog Boga). Prirodno je ponekad tražiti pomoć od nekoga, svjesno ili nesvjesno.

– druga se tiče bola. Neke nam se istine dopadaju a neke ne. Treba prihvatiti i te koje bole. Poslije toga sreća koju one donose je intenzivnija.

,,BoljeTi“ je serija mojih radova inspirisanih muzikom, trenucima koje sam uz nju proživjela, koja mi je obilježila dio života, učinila da im se potpuno predam i da uz njih nestanem. Muzika energična, a opet, ima unutrašnji mir i nosi poruku. Jednostavno sam poželjela da svoj doživljaj ulovim i zabilježim.

Bilo je potpuno prirodno da se manifestuje kroz čisto kretanje i ritam. Apstraktna umjetnost kao vizuelni ekvivalent muzici lišena je narativnog momenta; slika sažima sve trenutke u jednu sadašnjost – beskonačni trenutak, a ipak kroz nju, posmatrajući je, možemo da ih proživljavamo po sopstvenom unutrašnjem navođenju.

Za mene je umjetnost duhovno stvaralaštvo pomoću kojega ispitujem vlastita osjećanja. Duša je ta koja jedina dopire do istinske spoznaje.

Čulno i duhovno u umjetnosti su u takvom odnosu da unutarašnja vibracija između promatrača i djela govori o “efikasnosti” umjetnosti gdje je smisao umjetnosti: produhoviti čovjeka. Tu mi se najčešće kao stvaraocu, pored promišljanja i istraživanja javlja intuicija koja kaže da jednostavno tako treba, da će poruka posmatraču biti uspješno prenijeta.