
Tri zemlje se povlače sa Evrovizije 2026. godine: Ovo navode kao glavni razlog
12.09.2025. | 18:28Irski državni emiter je u četvrtak objavio da će se povući sa Eurosonga, ako Izrael bude učestvovao na Eurosongu 2026. godine.
Danas je to učinila i Holandija slijedivši primjer te zemlje, a kako su se pojavile tvrdnje na društvenim mrežama i Španija se odlučila na taj korak.
U oštro formulisanoj izjavi, AVROTROS je rekao da “više ne može opravdati učešće Izraela u trenutnoj situaciji, s obzirom na kontinuiranu i tešku ljudsku patnju u Gazi”.
U nastavku je kompletno saopštenje:
”Posljednjih mjeseci, AVROTROS je održavao redovne konsultacije s EBU-om i drugim evropskim javnim emiterima u vezi s budućnošću i karakterom Eurosonga. Ove diskusije su takođe opširno obradile pitanje da li Izrael može biti predstavljen u trenutnim okolnostima.
Eurosong je osnovan 1956. godine kako bi ujedinio ljude nakon perioda dubokih podela i rata. Od svog osnivanja prije sedamdeset godina, muzika je bila centralna za njegovu ujedinjujuću prirodu, sa svojim osnovnim vrijednostima mira, jednakosti i poštovanja.
AVROTROS više ne može opravdati učešće Izraela u trenutnoj situaciji, s obzirom na kontinuiranu i tešku ljudsku patnju u Gazi. Nadalje, emiter izražava ozbiljnu zabrinutost zbog ozbiljnog kršenja slobode štampe: namjernog isključivanja nezavisnog međunarodnog izvještavanja i brojnih žrtava među novinarima. Nadalje, dokazano je miješanje izraelske vlade tokom posljednjeg izdanja Eurosonga, pri čemu je događaj korišćen kao politički instrument. To je u suprotnosti sa političnom prirodom Eurosonga. Ove okolnosti su u suprotnosti s vrijednostima koje AVROTROS predstavlja kao javni emiter.
Stoga je emiter odlučio da učešće AVROTROS-a na Eurosongu 2026. neće biti moguće sve dok Izrael ostane primljen u EBU. Ako EBU odluči da ne primi Izrael, AVROTROS će rado učestvovati sljedeće godine. Do donošenja te odluke, sve pripreme se nastavljaju kao i obično”, piše Telegraf.rs.