Skandal na izboru za Mis Univerzuma: Čuveni muzičar tvrdi da je “tajni žiri” već izabvrao finalistkinje

19.11.2025. | 07:13

Samo tri dana uoči finala izbora za Mis Univerzuma, iza kulisa vlada pravi haos. Libanski kompozitor, pijanista i muzičar Omar Harfuš, jedan od zvaničnih sudija, šokirao je javnost objavivši da podnosi ostavku, i to uz dramatične optužbe na račun organizacije.

Harfuš je u svom obraćanju takmičenje nazvao „farsom“.

Prema njegovim riječima, odluka o povlačenju donesena je nakon saznanja da postoji „improvizovani žiri“ – tijelo koje je, kako tvrdi, u tajnosti i bez transparentnosti izabralo top 30 finalistkinja, prije nego što su kandidatkinje uopšte izašle na scenu.

„Ovo je sukob interesa“

Harfuš navodi da su neki članovi tog tajnog žirija bili u bliskim odnosima sa pojedinim takmičarkama, što, po njemu, kompromituje kredibilitet cijelog procesa. Dodao je i da je osoba zadužena za prebrojavanje glasova u potencijalnom sukobu interesa, zbog čega, kako kaže, sistem „ne može biti transparentan“.

Preloni trenutak bila je „nepoštyjuća konverzacija“ sa vlasnikom Mis Univerz fpanšize Rejom Ročom. Nakon toga, kako tvrdi, odlučio je da se povuče i „odlučno odbije da bude dio ove predstave“.

Istakao je i da neće izvesti kompoziciju napisanu za svečanu ceremoniju, iako je taj muzički nastup bio najavljen kao jedan od ključnih momenata finala.

Šok zbog otkrića „tajnog žirija“

Harfuš je naveo da je za postojanje novog žirija saznao preko društvenih mreža, pa je zbog toga i svoju ostavku saopštio putem Instagrama.

Ubrzo nakon toga, organizacija Mis Univerzuma objavila je spisak ovogodišnjeg „Beyond the Crown“ komiteta, grupe od osam „istaknutih lidera i inovatora“. Harfuš se na toj listi ne pominje. On je kritikovao objavljeni spisak jer ne precizira uloge navedenih ljudi u procesu odabira, što je, po njemu, stvorilo dodatnu konfuziju.

Reakcija organizacije

Miss Universe organizacija se oglasila saopštenjem u kojem navodi da je Harfuš „pogrešno sugerisao“ da postoji neovlašćeni komitet i da su zvanične sudije isključene iz procesa odabira finalistkinja.

– S obzirom na konfuziju gospodina Harfuša, njegovo javno pogrešno predstavljanje programa i izrečenu želju da ne učestvuje, Miss Universe organizacija poštuje njegovo povlačenje – navodi se u izjavi.

Nove optužbe

Harfuš je izašao sa novim tvrdnjama, nazvavši predstavljeni komitet „tajnom podmornicom“ i ističući da ga ne priznaje, smatrajući da se organizacija „ne pridržava zakona“.

Takmičarke potvrdile dio navoda?

Skandal je produbljen nakon što se jedna takmičarka anonimno oglasila za magazin People, tvrdeći da je preliminarna lista top 30 zaista napravljena bez prisustva zvaničnih sudija „prije nego što smo uopšte imale priliku da nastupimo na sceni.“

– Zahvaljujemo se Omaru Harfušu što je ustao za integritet kada organizacija to nije učinila. Pokazao je liderstvo koje Mis Univerz tvrdi da slavi – istakla je ona.

Skandal sa mis Meksika

Inače, ovaj događaj već na samom početku obilježio skandal.

Tokom zvanične dodjele lenti došlo je do verbalnog sukoba između predsjednika takmičenja i meksičke predstavnice, što je dovelo do protestnog napuštanja sale.

Mongolka iz Srbije

Veliku buru izazvao je i izbor Mongolke Jelene Egorove za Mis Srbije. Kada je objavljeno da će ona biti srpska predstavnica, domaća javnost se podijelila – jedni su podržali izbor, dok su drugi reagovali burno, tvrdeći da neko „ko nije rođen u Srbiji“ ne bi trebalo da nosi lentu.