Uzimali novac za zaposlenje u “Elektroprenosu BiH”: Sudija odbacio priznanja optuženih zbog malih kazni

22.02.2023. | 14:02

Sudija Blagoja Dragosavljević zbog neadekvatnih kazni odbacio je sporazume o priznanju krivice kojima je bilo predviđeno da Vinko Đuragić, te Dalibor Simić i Želimir Rokvić budu osuđeni na ukupno 27 mjeseci zatvora jer su od Saše R. tražili 15.000 KM kako bi ga zaposlili u „Elektroprenosu BiH”.

Đuragiću, koji je bio izvršni direktor u pomenutoj kompaniji, bila je predviđena kazna od 10 mjeseci, a nekadašnjem monteru u toj kompaniji Simiću osam mjeseci zatvora. Za Rokvića, koji je zaposlen u Gradskoj upravi Banjaluka, bilo je predviđeno devet mjeseci zatvora.

Obrazlažući odluku sudija Dragosavljević je istakao da se predloženim kaznama ne bi mogla postići svrha kažnjavanja.

“Optuženi bi mogli da pomenute kazne plate i taj iznos bi bio blizu onoga koji je tražen od oštećenog. Kazne ne bi mogle da utiču na druge, ali i njih da ne čine krivična djela”, pojasnio je sudija Dragosavljević, prenosi “Glas Srpske.

Republički tužilac Sanja Tadić Stojisavljević ranije kazala da su sporazumi sa optuženim zaključeni jer su oni od početka priznali krivicu i pomogli da se slučaj rasvijetli i istraga brže okonča. Ona je pomenula da je Simić „zbog stida” dao ostavku i otišao u Njemačku te da u ovom slučaju nije počinjena šteta i oštećeni nije tražio nadoknadu i kažnjavanje. Đuragić je u međuvremenu penzionisan.

Prema optužnici optuženi su od Saše R. tražili novac nakon što je “Elektroprenos BiH” 12. oktobra 2020. godine objavio konkurs za zapošljavanje više radnika. Kako se navodi Đuragić se sastao sa Rokvićem preko kojeg je za sebe zahtjevao nagradu da bi korištenjem službenog položaja posredovao u zapošljavanju prijavljenih.

Predao mu je spisak sa brojevima telefona kandidata i njihovim podacima te zahtijeva za sebe 10.000 KM za one sa visokom stručnom spremom i 8.000 KM za one sa srednjom stručnom spremom. Rokvić, je stoji u optužnici, spisak predao Simiću da kontaktira sa kandidatima i od njih traži novac za posredovanje u zapošljavanju.

Kako bi se “ugradili” u cijeli posao Rokvić i Simić su podigli cifru na 13.000 KM i 15.000 KM, u zavisnosti od stručne spreme kandidata, a razliku su, u skladu s dogovorom, trebali podijeliti na “ravne časti”.

Simić je nakon toga pozvao Sašu R. te mu se predstavio kao “Željko ispred komisije za prijem u radni odnos”.

Navodi se da mu je saopštio njegove podatke i mjesto za koje je konkurisao zahtijevajući 15.000 KM, kako bi posredovao da on dobije posao, te mu je poručio da mora da se odluči „najkasnije do sutra”.

Saša R. je zatim 16. decembra 2020. godine Simiću poslao SMS u kojem je naveo “Donio sam odluku… Pristajem” pa ga je Simić pozvao i rekao da upiše broj telefona s kojeg će ga neko pozvati da se sastanu.

“Sutradan je kandidata pozvao Rokvić i predstavio mu se kao “Željo”. Rekao mu je da je dobio broj od izvjesnog Dalibora i da ga zove u vezi sa zaposlenjem u “Elektroprenos BiH”. Naglasio mu je da o tome nikome ništa ne smije govoriti, da sve treba biti diskretno i da su “oni svi” iz Elektroprenosa”.

Sastali su se 18. decembra i Rokvić je tada kazao kandidatu da je zaposlen u Gradskoj upravi Banjaluka, navodeći da ima kontakte sa trojicom odgovornih osoba u “Elektroprenosu BiH” i tražio je 15.000 KM kako bi kod tih ljudi posredovao u njegovom zaposlenju. Pojasnio je da bi novac predao tim ljudima, a da bi on za tu uslugu bio “nagrađen”. Nova je trebao dati kad bude zaposlen”, stoji u optužnici.

Do predaje novca nije došlo jer je kandidat cijeli slučaj prijavio policiji i trojka je uhapšena u akciji „Napon” u februaru 2021. godine. Istraga ovog slučaja je tajala nepune dvije godine, sve do 19. decembra 2022. godine kada je podignuta optužnica.

Dogovori

Tokom dogovora o nastavku pretresa republički tužilac je malo burnije reagovala na predviđene termine jer je puno zauzeta i svakog ponedeljka ima težak predmet, u utorak joj treba za odmor.

Sudija Blagoja Dragosavljević je rekao da „nema potrebe” za takvim tonom i da želi da dogovre termine da svima odgovaraju. Tražio je od optuženog Dalibora Simića da se izjasni koji mu termini najbolje odgovaraju s obzirom da radi u Njemačkoj.

Kada je on rekao da može ponedjeljka ili utorak, sudija je istakao da to ne paše tužiocu i da ona zaista ima težak predmet ponedjeljkom. Nakon konsultacija nastavak suđenja je dogovoren za 9. mart.