
Uniformu “ukaljaju” i zbog 20 KM: Korumpirani padali u BiH zbog mita, droge i pljačke
28.04.2025. | 18:11Korupcija u policijskim redovima nije ništa novo, a tome svjedoči nemali broj pripadnika policijskih agencija na cijelom prostoru BiH koji su se u jednom trenutku našli s druge strane zakona.
Primjera je bezbroj a ovo su samo neki od poznatijih.
Predmet „Lutka“
Biviši direktor Granične policija BiH Zoran Galić se nalazi u bjekstvu od 9. jula 2024. godine. Tužilaštvo BiH je za njim raspisalo potjernicu 8. avgusta, a sumnjiči se za organizirani kriminal, zloupotrebu položaja, primanje dara i krijumčarenje akcizne robe, u šta spadaju duhan, alkohol i gorivo. Županijski sud u Splitu je u avgustu 2024. odbio Galićevo izručenje traženo na temelju raspisane međunarodne potjernice, piše Avaz.
Bivšeg komesara MUP-a Unsko-sanskog kantona Ramu Brkića Kantonalni sud u Sarajevo 2022. godine pravosnažno je osudio na zatvorsku kaznu u trajanju od četiri godine i 11 mjeseci. On se tereti da je dao dar kako bi njemu i Senadu Šabiću bila umanjena kazna ili da budu oslobođeni krivice u žalbenom postupku, pred Sudom BiH. Brkića je Sud BiH pravosnažno osudio na 11 godina zatvora, zbog organiziranog kriminala, droge i primanja dara. On je godinama bio u bijegu u Hrvatskoj, uhapšen je Sloveniji i predat vlastima u BiH.
Apelaciono odjeljenje Suda BiH potvrdilo je presudu u predmetu “Lutka”, kojom je za 13 osuđenih izrečeno skoro 100 godina zatvora. Bojan Cvijan, nekadašnji načelnik krim-policije CJB Istočno Sarajevo i SIPA-in inspektor u predmetu “Lutka” je osuđen na 20 godina zatvora zbog pripadnosti kriminalnoj grupi Darka Eleza. Uz Cvijana, osuđeni su i bivši granični policajac Ljubiša Lalović i bivši pripadnik MUP-a KS Dejan Vukosavljević, te još 10 osoba iz kriminalnog miljea.
Članovi ove grupe, koja je djelovala od 2005. godine, proglašeni su krivim za ubistva Borisa Govedarice, Vlatka Mačara, Radeta Magazina i Milana Vlaškića, Zorana Goluba Čarlame, te dogovaranje i više pokušaja ubistva Đorđa Ždrale. Osim toga, osuđeni su za višemilionske pljačke transporta novca banaka, kao i poslovnice BH Pošte u Sarajevu.
Inspektor MUP-a Republike Srpske Mladen Milovanović (37) zvani Mili 2023. godine optužen je u predmetu Bojan Cvijetić i ostali koji se sumnjiče za organizovani kriminal, neovlašteni promet opojnih droga, krijumčarenja, pranja novca i druga povezana krivična djela.
Milovanović je 2021. godine bio uhapšen u Banjoj Luci sa škaljarcem Milošem Božovićem, nakon čega je pušten iz pritvora. Suđenje Cvijetićevoj grupi je u toku u Sudu BiH.
Povreda tajnosti
Najnoviji slučaj je vezan za bivše pripadnike MUP-a Kantona Sarajevo Adisa Prašovića i Amera Selaka protiv kojih je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu zbog povrede tajnosti postupka, te primanje dara i drugih oblika koristi. Adis Prašović optužen je i za zlouporabu položaja ili ovlasti.
Oni su darove primali s ciljem da neovlašteno otkriju činjenice i podatke, koje su bile označene stepenom tajnosti “interno i povjerljivo”. Terete se da su zajedno stekli protupravnu imovinsku korist u iznosu od najmanje 18.650 KM.
Adis Prašović se tereti da je za sebe prisvojio protupravnu imovinsku korist u iznosu od najmanje 55.809 KM, a novac je uzimao iz papirne vreće koja je bila osigurana kao dokaz.
Vrhovni sud Republike Srpske 2020. je pravosnažno osudio bivše specijalce MUP-a RS Vladana Malića, Gorana Paraša i Aleksandra Popovića, te njihovog saučesnika i civila Olega Bandu na ukupno 40 godina robije.
Malić, Paraš i Popović osuđeni su na jedinstvene kazne zatvora od deset i po godina, dok je Banda osuđen na nešto blažu kaznu od osam i po godina zatvora.
Oni su osuđeni zbog pljačke 617.000 maraka UniCredit banke iz vozila Sector security na autoputu Banja Luka – Bosanska Gradiška u septembru 2015. godine.
Uzimali pare od vozača
u Sarajevu je poznata acija „Dar 1“ u kojem predmetu je optuženo 17 pripadnika Jedinice za saobraćaj MUP-a Kantona Sarajevo. Oni su bili optuženi da su primali mito kako bi prikrili tragove saobraćajnih prekršaja i opraštali ili ublažavali kazne, a za to uzimali velike sume novca. Većina njih je već i osuđena.
Ukaljao uniformu zbog 20 KM
Granični policajci su, uz pripadnike saobraćajne policije, zbog specifičnosti poslova koje obavljaju, najpodložniji korupciji. Sud je optuženom graničnom policajcu M. D. u martu 2025. izrekao kaznu zatvora u trajanju od pet mjeseci, a M. D. je obavezan da u roku od 30 dana od pravomoćnosti presude uplati iznos 20 KM, koji je primio kao dar. On je od putnika koji nije imao važeće isprave za ulazak i boravak na teritoriji BiH, zahtijevao novčani dar kako bi ga propustio bez sankcioniranja.