Uhapšeni pa pušteni na slobodu: Kojić osudio odluku Suda u vezi sa masakrom u Jošnici

20.12.2022. | 11:56

Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenica Branimir Kojić rekao je Srni da se na hapšenje osumnjičenih za monstruozne zločine u Jošanici kod Foče čekalo 30 godina, ali da je činjenica da su svi uhapšeni pušteni na slobodu jasan dokaz da pravda nikad neće biti zadovoljena.

Kojić je naglasio da je 30 godina bilo potrebno da se neko smiluje i pogleda na srpske žrtve, ali da je odnos Tužilaštva i Suda BiH prema zločinima nad Srbima jasan dokaz da pravda nikad neće biti zadovoljena.

“Ovo što su i sada uradili Sud i Tužilaštvo BiH govori da ni 30 godina nije dovoljno da se optužnica pripremi kavalitetno, jer su svi koji su prije sedam dana uhapšeni za ove zločine na slobodi”, istakao je Kojić.

On pita da li se ponovo sprema “scenario Mahmuljin”, ali ovog puta bez suđenja, te da li Sud i Tužilaštvo daju još vremena zločincima da pobjegnu i da utiču na svjedoke.

“Zašto ubice male Danke dobijaju priliku da nas opet ubijaju, ovaj put sa osmijehom, zašto su Sud i Tužilaštvo sada na strani zločinaca, zašto nisu zatražili mjere zabrane za osumnjičene? Zašto ih hapsite sedam dana uoči tridesetogodišnjice, a sedam dana kasnije ih pustite, da li se igrate sa porodicama žrtava?”, pita Kojić.

On je rekao da je lično bio prisutan u Tužilaštvu BiH kada su porodice iz tog kraja dobile obećanja da će taj slučaj biti kvalitetno pripremljen, a sada se vidi da su prevarene, izmanipulisane i ponižene.

“Pozivam sva udruženja proistekla iz Odbrambeno-otadžbinskog rata da zauzmu stav o ovakvom ponašanju Suda BiH i o ovakvom odnosu prema srpskim žrtavama, te da se zajedniči djeluje prema novom ministru za boračka pitanja, Ministarstvu pravde Republike Srpske, ali i premijeru Radovanu Viškoviću. Ovim pitanjem moraju da se pozabave svi, a ne samo porodice koje su svoje nezadovoljstvo iskazivale više puta protestima ispred Suda BiH”, poručuje Kojić.

Kojić napominje da ukoliko se nastavi ovakva praksa ovog suda, pravdu nikad neće ugledati srpske porodice, a zločinci nikad neće odgovarati za svoje zločine.

Na slobodu je pušteno šest uhapšenih na području Sarajeva i Goražda zbog ratnog zločina u selu Jošanica kod Foče u decembru 1992. godine kada je ubijeno 56 lica srpske nacionalnosti, pretežno civila, među kojima je bilo i žena i djece. “Postupajući tužilac Vladimir Simović nije predložio nikakve mjere zabrane”, rečeno je Srni iz Tužilaštva BiH.

Šestorica nekadašnjih komandanata i pripadnika takozvane Armije BiH uhapšeni su u utorak, 13. decembra, na području Sarajeva i Goražda zbog ratnog zločina počinjenog u Jošanici u decembru 1992. godine, kada je ubijeno 56 Srba, pretežno civila, među kojima je bilo žena i djece.

Oni su osumnjičeni da su kao komandanti i pripadnici Višegradske brigade takozvane Armije BiH učestvovali u napadu na selo i činjenju ovog zločina, a iz Tužilaštvo navodi da su žrtve nakon zločina pronađene i identifikovane.

U predmetu je izvršena opsežna istraga Tužilaštva sa više partnerskih policijskih agencija i institucija, kao i prikupljanje velikog broja dokaza o počinjenom zločinu i izvršiocima.

U osvit zore na Nikoljdan, 19. decembra 1992. godine, pripadnici vojske koja je sebe nazivala Armijom BiH ušli su iz pravca Goražda desnom obalom Drine u zaleđe srpskih položaja i, paleći sve pred sobom, na kućnom pragu dok su se spremali da slome slavski kolač, masakrirali srpske žene, starce i djecu.

Ubijeno je 56 mještana, a mnogi od njih na jeziv način, odsijecanjem dijelova tijela. Među žrtvama bila je 21 žena i troje djece, koja su prethodnog dana sa roditeljima došla iz Foče da na selu dočekaju Svetog Nikolu.

Desetak zaselaka Gornje Jošanice u opštini Foča izbrisano je sa geografske karte, popaljene su, ne samo kuće, već i pomoćni objekti, uz nejač ubijana je i stoka, a gdje su to stigli, zločinci su čak posjekli i stabla voćaka.