U nesrećama nestale kompletne porodice: Putevi smrti u Srpskoj i danas prijete

14.12.2023. | 19:39

Na putevima smrti u Republici Srpskoj svakodnevno se gube životi, a nerijetki su slučajevi u kojima stradaju cijele porodice.

Crna statistika odavno upozorava da smo u vrhu zemalja Evrope kada je u pitanju broj poginulih, ali ništa se značajnije ne preduzima kako bi se uslovi na putevima bitnije promijenili.

Uzroci saobraćajnih nesreća su gotovo uvijek isti. U pitanju je naravno neprilagođena brzina, ali uzroci nesreća su i preblaga kaznena politika prema višestrukim prestupnicima u činjenju saobraćajnih prekršaja, ali i nelegalnim gradnjama koje sprečavaju vozače da imaju normalan pregled tokom vožnje, prenosi Srpskainfo.

Previše je tragedija bilo na putevima Republike Srpske, a u nastavku podsjećamo na one od kojih se i danas stegne želudac, a čovjek zapita da li bi sve bilo drugačije da živimo u koliko toliko, normalnoj zemlji.

Beba

U saobraćajnoj nesreći koja se prije tri dana dogodila na magistralnom putu Banjaluka- Jajce, u mjestu Crna Rijeka učestvovali su “pežo”, kojim je upravljao Rale Sulejmanović iz Gradiške i kamion “skanija”, koji je vozio državljanin Sjeverne Makedonije Nikolče Miloševski (55).

U nesreći su teško povrijeđeni članovi porodice Sulejmanović, među kojima je bilo četvoro djece.

Jedno dijete je na žalost poginulo na mjestu nesreće, a prema posljednjim informacijama ljekari se bore za život osmomjesečne bebe. Njihov otac Rale Sulejmanović prebačen je u Urgentni centar Srbija u Beogradu. Drugo dvoje djece i njihova majka oporavljaju se od teških povreda u UKC-u Republike Srpske.

U avgustu prošle godine kod Prnjavora se takođe dogodila teška nesreća u kojoj je stradala gotovo cijela porodica, a poginuli su Aleksandra Dević i njeno dvoje maloljetne djece Aleksandar (12) i Danijela (5).

U njihov automobil “reno” koji je vozio otac Zlatko, u punoj brzini zakucao se “golf” koji je vozio Mladen Ristić (24) iz Prnjavora.

Do nesreće je došlo kada se vozilo nastradale porodice uključivalo na magistralni put. Drugo vozilo koje je dolazilo iz pravca Prnjavora bez kočenja se zabilo u auto nastradale porodice, te je došlo do eksplozije i zapaljenja rezervoara benzina. Saputnici i djeca Devića u “renou” pored teških povreda zadobili su i teške opekotine.

Protiv Ristića je u međuvremenu podignuta optužnica, a terete ga za krivično djelo ugrožavanje javnog saobraćaja koje je počinjeno iz nehata.

Kako je navedeno u optužnici, Ristić je vozio 120 kilometara na čas na dionici puta gdje dozvoljena brzina bila 80 kilometara na čas.

Nije poznato da li je u međuvremenu donesena prvostepena presuda.

Zabrana upravljanja

U avgustu 2020. godine u Buletiću kod Teslića, poginulo je troje članova porodice Livnjak.

Za izazivanje tragične nesreće sudi se Goranu Bjelcu (23) iz Pribinića kod Teslića, koji je prvostepenom presudom bio osuđen na šest godina zatvora, ali je ona u međuvremenu ukinuta i naređeno je novo suđenje kojim se traži novo saobraćajno vještačenje.

Nesreća se dogodila 15. avgusta 2020. oko 23.20 u mjestu Buletić, na magistralnom putu Banjaluka – Teslić.

U nesreći su učestvovali “audi A6”, koji je vozio optuženi Bjelac, i “fijat”, za čijim volanom je bio nastradali Zoran Livnjak.

U teškoj nesreći poginuli su Svetlana Livnjak (37) i njena kćerka Dragana (19). Teške povrede zadobili su suprug i otac nastradalih Zoran Livnjak (45) i četvorogodišnja kćerka  S.L.

Zoran je 11 dana nakon nesreće podlegao teškim povredama, a četvorogodišnja djevojčica je preživjela.

Prema optužnici, vozač “audija”, optuženi Bijelac, u vrijeme teške nesreće bio je pod zabranom upravljanja vozilom “B” kategorije zbog ranije prebrze vožnje.

U tragediji koja se dogodila 12. marta 2017. godine na pružnom prelazu Rasadnik u selu Grabovica kod Doboja nestala je kompletna porodica.

Tada se automobil u kojem se nalazila četvoročlana porodica Đedovac sudario sa teretnim vozom “Željeznica RS”, natovarenim sa hiljadu tona željezne rude.

Supružnici Slavica i Zlatko poginuli su na mjestu nesreće, dok su njihove kćerke Nikolina (18) i Kristina (17) zadobile teške povrede, od kojih je mlađa umrla u dobojskoj bolnici nekoliko sati nakon nesreće, a starija dan kasnije u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske.

U međuvremenu su zbog ove nesreće bili optuženi saobraćajni inspektor u Doboju M. O. (54) i mještanin Doboja B. O. (60).

Optužnica je teretila inspektora da nije naredio otklanjanje nedostataka na putu Grabovica – Stanovi, odnosno da nije naredio rušenje objekta koji je ometao preglednost na putu.

Taj objekat, kojeg je izgradio optuženi B.O. je onemogućavao vozače da na vrijeme uoče voz na željezničkoj prugi u blizini prelaza.

Dobojliju B. O. optužnica tereti da je ugrozio saobraćaj i da je izgradio objekat bez dozvole u zoni preglednosti puta i željezničke pruge u mjestu Grabovica kod Doboja.

Nije poznato da li je donesena presuda u ovom postupku i kakva je ona.