Tužilac na suđenju Zeljkoviću i ostalima: Rekao da stiže, pa poslao SMS da nije u BiH

13.02.2023. | 16:15

Na dan pretresa Instituta za javno zdravstvo (IJZ) Republike Srpske 15. septembra 2021. tadašnji direktor Branislav Zeljković napustio je teritoriju BiH i otišao u Srbiju, iako je prethodno preko službenice telefonom poručio inspektorima da “brzo dolazi”.

To je na suđenju Zeljkoviću i ostalima rekla republički tužilac Sanja Tadić – Stojisavljević pojašnjavajući da je inspektorima MUP-a RS, po dolasku u IJZ, rečeno da je direktor “na sastanku”. U 11.30 službenica je Zeljkovića dobila na telefon i tada je poručio da “brzo dolazi”. Čekali su pola sata, ali ga nije bilo. Službenica je ponovo krenula da ga zove na službeni telefon, ali Zeljković nije bio dostupan. Tek četiri sata kasnije, u 15.34 službenici je poslao SMS u kojem je naveo: “Tek sam sad uhvatio mrežu. Javite kolegama iz MUP-a da sam na pregledu van BiH”.

U to vrijeme se tvrdilo da je Zeljković u bjekstvu, ali se sutradan predao policiji uz obrazloženje da je prethodni dan bio na ljekarskom pregledu u Beogradu.

Svi dokazi “inficirani” pretresom

Zeljković zbog toga nije prisustvovao pretresu u Institutu, a odbrana je danas uložila prigovor na sve dokaze prikupljene tom radnjom, tvrdeći da pretresu nije prisustvovala ovlaštena osoba Institua.

Naime, bila je prisutna dr Jela Aćimović, koja je bila pomoćnik direktora, ali odbrana tvrdi da ona po sistematizaciji nije bila ovlašćena za to, pa su tužilac i inspektori morali kontaktirati Upravni odbor IJZ. Odbrana je tražila da sud odmah odluči po ovom prigovoru, smatrajući da su time svi dokazi iz pretresa “inficirani”, odnosno nezakoniti. Međutim, predsjednik sudsko vijeća Dragan Uletilović istakao je da će vijeće o prigovoru naknadno odlučiti.

Osim Zeljkovića koji je optužen za zloupotrebu službenog položaja i primanje mita, optuženi su još i direktor firme “Procontrol ” Slavko Bojić (pomaganje u zloupotrebi službenog položaja), bivši direktor “Sineks laboratorije” Sani Crljić (pomaganje), direktor agencije “Travel for fun” Saša Marković (davanje mita) i direktor “Promedinga” Dragan Dubravac (zloupotrebe u postupku javne nabavke).

Pregovarački postupci završavani za dan-dva

Danas je, kako navodi UNA, saslušan i prvi svjedok tužilaštva Dragan Obradović, tadašnji načelnik Službe za ekonomsko-finansijske poslove u IJZ. On kaže da je zaključkom Vlade RS, tokom vanredne situacije izazvane pandemijom virus korkona, IJZ zadužen da sprovodi sve javne nabavke za potrebe kompletnog zdravstvenog sistema RS.

“To je bio ogroman posao. Postali smo centralni organ, a do tada smo imali zaposlenog samo jednog referenta za javne nabavke. Bili smo pod ogromnim pritiskom, jer je na tržištu nedostajalo maski i druge opreme, a dnevno smo iz bolnica dobijali na stotine poziva. Zbog hitnosti pregovarački postupci tada su završavani za dan-dva”, rekao je Obradović, dodajući da je IJZ, prije te situacije, možda jednom godišnje učestvovao u nekom pregovaračkom postupku.

Pojasnio i da su pregovarački postupci išli preko Radmile Barašin, tadašnjeg pomoćnika direktora IJZ, koju je na tu funkciju postavio Zeljković. Posvjedočio je da je Komisija za nabavke, retroaktivno dobijala kompletnu dokumentaciju o nabavci sa već potpisanim ugovorom na kojem je bio faksimil direktora Zeljkovića.

Zbog turističke agencije tražio izuzeće iz komisije

Govoreći o nabavci 50.000 medicinskih respiratornih maski, svjedok je naveo da je ponuđač prvo bila firma “Procontrol”, a zatim ponudu dostavio konzorcijum, odnosno grupa ponuđača koju su činili “Procontrol” i “Promeding” što je, kako se navodi u optužnici, bilo suprotno odredbama Zakona o javnim nabavkama RS.

Svjedok je u sudnici rekao i da je lično tražio tražio da bude izuzet iz učešća u radu komisija kada je vidio da je u pregovaračkim postupcima za nabavku maski i druge oprema učestvovala turistička agencija “Travel 4 fun”.

Prije njegovog svjedočenja tužilac Sanja Tadić Stojisavljević je nastavila sa izvođenjm uvodne riječi navodeći da raspolažu sa kredibilnim dokazima da je Zeljković počinio najteži oblik krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja, a da su mu ostali u tome pomagali.

“Novac svih građana Republike Srpske je, u jednom teškom periodu pandemije, korišten neracionalno. Ukupna šteta pričinjena budžetu iznosi preko 1,3 miliona KM. Tužilaštvo ima veliku odgovornost, a imperative svake države, prije svega pravosuđa, je da dokaže koruptivne radnje kako bi se vratilo povjerenje građana i preventivno uticalo na nosioce javnih funkcija da se ovakve radnje više ne bi dešavale”, rekla je Tadić – Stojisavljević.

Subjektivna osuda

Zeljkovićev branilac Jadranka Ivanović da je tužilačka uvodna riječi zapravo subjektivna osuda koja govori bez ijednog dokaza.

“Tužilac navodi neke dokaze, bez ocjene njihove kakvoće. Iznosi komparacije cijene i parafrazira neke viber poruke, ali se na bavi ključnim stvarima. Šta je bio predmet javne nabavke medicinska oprema ili medicinska sredstva. Ne govori da su nabavke rađenje u nuždi, pod pritiskom hitnosti”, rekla je Ivanović.

Podsjetila je da je to bilo vrijeme “zatvaranja”, prekida tržnih tokova, divljanja cijena i otimanja robe, u kojem je izostala globalna solidarnost.

Globalni izazov koji je zahtjevao globalni odgovor

“To je bio globalni izazov koji je zahtjevao globalni odgovor. To vrijeme nam je pokazalo nespremnost sistema u BiH, izostanak koordinacije sa EU za ublažavanje posljedica”, rekla je, između ostalog Ivanović.

Istakla je da će odbrana dokazati da tužilaštvo nije postupalo u skladu sa zakonom, a najavila je i da će tražiti ekspertsko vještačenje cijena jer, kako je rekla, već sada izjavljuje sumnju u pretenciozan pristup tužioca i neosnovano “napucavanje” cijena u optužnici.

“Kršenje propisa, što je tužilac više puta isticala, ne kažnjava se krivično, već prekršajno”, rekla je Ivanović, dodajući da je u doradi optužnice sudija za prethodni postupak “podučila” tužioca kako se piše optužnica i šta joj je sve nedostajalo u tom dokumentu.

Javnost i sud čuli jednu stranu, bez uvida u dokaze

Dragan Tolimir, advokat Slavka Bojića smatra da je cijeli postupak bio “orkestriran”, najavivši da će tokom postupka iznijeti “frapantna saznanja o onima koji su kumovali optužnici”.

Tvrdi da su javnost i sud do sada imali priliku da vide i slušaju samo jednu stranu, odnosno dokaze koje je serviralo tužilaštvo, tvrdeći da su oni nezakoniti i da se veliki broj dokaza nije ni smio naći u optužnici.

“Tužilac govori kako je Bojić masku prodao po cijeni od 6,9 KM, a ne kaže da su cijene tih maski u to vrijeme išle od osam do 12 KM. Napadaju se osnovna načela u tržišnoj privredi, a to je cijena koju diktira tržište”, istakao je Tolimir.

Željko Višić, branilac Sanija Crljića naglasio je da njegovog klijenta terete samo jedan svjedok, koji je nezakonito ispitan. Osporavao je navode optužnice kao i branilac Saše Markovića, advokat Vladan Tomić koji je naveo da će tokom postupka dokazati da je njegov klijent nevin.