Suđenje Petroviću: Vatrogasci tokom poplava imali samo jedan čamac

16.10.2023. | 14:11

Dobojski vatrogasci, u maju 2014. godine, u vrijeme katastrofalnih poplava, imali su samo jedan čamac, a za uključivanje sirena za opštu opasnost bilo je potrebno odobrenje tadašnjeg gradonačelnika Doboja Obrena Petrovića, izjavili su svjedoci Tužilaštva.

U Okružnom sudu u Banjaluci nastavljeno je suđenje Petroviću i nekadašnjem šefu Odsjeka civilne zaštite Milku Vidakoviću, koje terete za izazivanje opšte opasnosti tokom poplava u kojim je nastradalo 11 ljudi i pričinjena velika šteta.

Štaviše, jedan od vatrogasaca je rekao da nisu prošli obuke za spasavanje na vodi i u slučaju elementarnih nepogoda.

Vatrogasac Nenad Đekić je ispričao  da je 14. maja 2014. godine između 22 i 23 časa neko zvao iz Centra za obavještavanje i pitao zašto ne sviraju sirene.  Đekić je rekao da je taj poziv primio od Čede Jovića, iz Republičkog zavoda za uzbunjivanje.

“Prenio sam to odgovornima, a oni su rekli: ‘Ma, nema sirene bez odobrenja gradonačelnika Obrena Petrovića'”, naveo je Đekić.

Ovaj vatrogasac prisjetio se i dramatičnog spasavanja starca i starice koji su ostali u svojoj kući uz rijeku Bosnu.

“Uveče, 14. maja, došli smo pred kuću. Voda je malo ušla i tada je djed odbio izaći, rekavši kako je voda i ranije ulazila, a ta kuća je pored rijeke. Ujutro smo pokušali izvući baku i djeda, ali nam je baka rekla da se boji popeti na ljestve, a deda je potvrdio da neće ostaviti baku”, naveo je Đekić.

Dodao je da nisu mogli upotrijebiti korpu za spasavanje zbog šljunka koji je bio u blizini na magistralnom putu i koji je služio kao nasip, prenose Nezavisne.

Vatrogasac Miroslav Suvajac iz Doboja prisjetio se da je 14. maja 2014. godine oko 19 časova došao na posao i preuzeo smenu, te da nije bilo nekih posebnih upozorenja.

Kazao je da je sirena za uzbunu prvi put uključena 15. maja 2014. između osam i 8.15 i da se oglašavala na svakih pola sata. Ispričao je  da su tokom noći građani zvali iz mjesta Bare kod Doboja i prijavljivali da im voda ulazi u kuću.

Suvajac je potvrdio da su dobojski vatrogasci imali samo jedan čamac na raspolaganju, te da lično nije prolazio posebne obuke za spašavanje tokom elementarnih nepogoda.

Vatrogasac Čedo Jović kazao je da je uveče 14. maja 2014. neko pozvao Vatrogasnu jedinicu iz Maglaja i rekao da je taj grad poplavljen i da se oni čuvaju.  Kazao je da je to prenio šefu Slavenu Dujakoviću i Milku Vidakoviću koji su odmah otišli da obilaze nasipe.

Jadranka Ivanović, advokat  tima Petrovićeve odbrane, tvrdi da zapisnici o ispitivanju svjedoka u ovom slučaju u MUP-u Srpske nisu zakoniti. Ivanovićeva je navela da svjedocima tokom ispitivanja uopšte nije rečeno na koje okolnosti svjedoče, da nije navedeno ni o kojem krivičnom djelu se radi, niti ko su bili osumnjičeni u istrazi.

“Ne može se istraga voditi protiv poplave, već protiv ljudi”, navela je Ivanovićeva, a Sud je odlučio da će o prigovorima odbrane odlučiti na narednom ročištu.

Suđenje Petroviću i Vidakoviću počelo je 30. avgusta. Podsjetimo, kako su “Nezavisne novine” ranije pisale, optužnica ih tereti da su se o zakon ogriješili od 13. do 17. maja 2014. godine, u vrijeme katastrofalnih poplava, a u to vrijeme Petrović je bio gradonačelnik, ali i komandant gradskog Štaba za vanredne situacije, dok je Vidaković bio i načelnik gradskog Štaba za vanredne situacije.