Sud oslobodio bivšeg premijera Srpske: Džombić nije zloupotrijebio službeni položaj

27.10.2023. | 12:41

Okružni sud u Banjaluci izrekao je oslobađajuću presudu bivšem predsjedniku Vlade Republike Srpske Aleksandru Džombiću po optužnici za zloupotrebu službenog položaja u vezi sa kreditom od 19,4 miliona KM koji je Investiciono-razvojna banka RS dodjelila zvorničkoj “Еnergoliniji”.

Presudu je izreklo sudsko vijeće kojim je predsjedavao sudija Dragan Uletilović. On je naveo da se Džombić oslobađa optužbe jer nije dokazano da je počinio djelo koje mu je stavljeno na teret.

Uletilović je rekao tokom čitanja prvostepene presude da je DŽombić postupao u dobroj namjeri da udovolji zahtjevu “Energolinije”, te da je Sudsko vijeće utvrdilo da su neosnovani navodi optužnice.

“Ovdje nema individualne odgovornosti optuženog, nema umišljaja i namjere da se pričini šteta. Takođe, neutemeljeni su i navodi, a nije dokazano ni da je optuženi vršio pritisak na bivšeg direktora Investiciono-razvojne banke /IRB/ Milenka Pavlovića”, rekao je Uletilović.

On je objasnio da je Kreditni odbor kojim je predsjedavao DŽombić imao diskreciono pravo da donosi ove odluke, ali da je riječ o kolektivnom organu, a kada odlučuje kolektivno tijelo, nema krivične odgovornosti pojedinca.

Uletilović je rekao da je postojala dobra namjera Vlade , ali loša namjera litvanskih investitora koji su sistematski iznosili sredstva iz BiH, zbog čega su protiv njih i pokrenuti postupci, ali su nedostupni istražnim organima.

Sudsko vijeće je odbacilo i tvrdnje tužioca da je optuženi bio u obavezi da prati namjensko trošenje sredstava IRB-a, posebno zbog činjenice da je DŽombić već 2013. napustio pozicije u Vladi Republike Srpske.

Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske Džombiću je na teret stavilo da je kao predsjednik Vlade i predsjednik Kreditnog odbora Skupštine akcionara IRB RS, vršio pritisak na članove IRB RS da prihvate zahtjev za kredit iako je znao da je “Еnergolinija” bila prezadužena. To je, kako se navodi, učinio u namjeri da “Еnergoliniji” i njenim vlasnicima pribavi imovinsku korist. Zbog pritisaka tadašnji direktor IRB Milenko Pavlović je podnio ostavku na mjesto direktora IRB.

U optužnici se navodi i da je zahtjev za kredit prethodno odbijen, te da je Odjeljenje za plasmane kredita pravnim licima IRB RS dalo je mišljenje po kojem se može odobriti kredit do dva miliona KM. Nakon novog zahtjeva i uvođenja garancija kreditni odbor je dao preporuku da odobri kredit maksimalno do 6,24 miliona maraka. Na kraju je ipak prihvaćen zahtjev da se dodjeli kredit od 19.4 miliona maraka, prenosi ATV.

Kredit je isplaćen 31. maja 2012. i u optužnici se navodi da je oko 10,6 miliona upotrebljeno za investiciju za koju su sredstva tražena (izgradnja kotla za prelazak sa tečno-plinskog na čvrsto gorivo), dok je ostatak iznesen iz BiH.

“Еnergolinija” je obaveze po kreditu isplaćivala do novembra 2013. godine, nakon čega je plaćanje, kao jemac, preuzela “Alumina”. Rate je uplaćivala do 31. decembra 2017. godine u iznosu od 6,19 miliona KM. Međutim, na osnovu presude Okružnog privrednog suda u Bijeljini IRB RS je sav novac vratio “Alumini” 24. avgusta 2021. godine, a ta presuda je u međuvremenu ukinuta.

Kredit do danas nije vraćen. Rate je prestala plaćati i “Alumina” i u optužnici se navodi da ukupni dug sa kamatama iznosi 24.170.510 KM, za koliko je pribavljena korist “Еnergoliniji”.

Optužnica protiv Džombića podignuta je u januaru 2022. godine. Suđenje je počelo u julu 2022. i od tada je održano više od 20 ročišta. Tokom suđenja kao svjedoci pred sudom su saslušani predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković, aktuelni direktor UIO BIH Zoran Tegeltija…

Presuda nije pravosnažna i dozvoljena je žalba Vrhovnom sudu Republike Srpske.