Slučaj “Ejup Ganić i drugi”: Nepoznato zbog čega je odgođeno ročište

30.01.2023. | 17:34

Suđenje Ejupu Ganiću i drugima koji su optuženi za zločine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu koje je nakon prošlog ročišta bilo zakazano za 1. februar, iz nepoznatih razloga je odgođeno.

Na rasporedu suđenja za 1. februar nije planirano održavanje ovog ročišta.

Advokati u ovom predmetu Asim Crnalić i Nermin Mulalić samo su kratko potvrdili Srni da je ročište odgođeno, ali im nisu poznati razlozi zbog čega se to desilo.

“Samo su nas obavijestili da je ročište odgođeno, a koji su razlozi za to zaista nam nisu rekli”, rekla je Srni Ganićev advokat Lejla Čović.

Iz Suda BiH nisu danas odgovorili Srni na pitanje koji su razlozi za odgađanje ročišta.

Posljednje ročište u predmetu Ejup Ganić i drugi održano je 21. decembra kada je saslušan svjedok Tužilaštva BiH Danilo Beribaka koji je tom prilikom rekao da je bio vojnik po ugovori i da su ga prilikom zarobljavanja u tom napadu tukli kundakom, gazili, a maltretiranje se nastavilo i kasnije.

Beribaka je prilikom svjedočenja u predmetu “Ejup Ganić i drugi” ispričao da mu je od udaraca prilikom zarobljavanja u koloni ostao ožiljak na licu i rasklimani zubi, da su ga tukli po leđima kundakom i gazili.

Beribaka je naveo da je bio vojnik po ugovoru u JNA od 15. marta 1992. godine i da su 2. maja upućeni iz kasarne “Viktor Bubanj” u komandu na Bistriku, koja je bila napadnuta.

On je dodao da je bio nišandžija u takozvanoj “vidri” i da je krenulo još pet oklopnih vozila, da je na tom putu do kasarne na njih pucano i da je uzvratio na vatru koja je bila otvorena iz “Elektroprivrede”, a da je na Skenderiji vidio uništen tramvaj, zapaljena vozila i tijela.

“Pucnjava je bila otvorena i kada smo došli pred komandu i u toj pucnjavi je jedan vojnik bio pogođen. Pred mrak je počelo ispaljivanje raketnih bacača Teritorijalne odbrane, `Zelenih beretki`, ne znam više koga”, rekao je Beribaka, dodajući da su rakete probile kupolu i da je ušao u komandu.

On je rekao da je čuo da je došao tadašnji predsjednik Predsjedništva Alija Izetbegović i da pregovara sa generalom Milutinom Kukanjcem.

Beribaka je naveo da je kolona bila sastavljena od vojnih kamiona, oklopnih, civilnih i vozila UNPROFOR-a. “Potporučnik Pelemiš je rekao da ukočim kupolu van borbenog položaja i da dignem cijevi”, naveo je Beribaka i napomenuo da je njegovo vozilo bilo na kraju kolone.

On je svjedočio da se čula pucnjava i povici da se predaju, te da su razoružani, a da su dva vojnika bila ranjena.

“Oboreni smo na asfalt… udaranje, cijev na potiljku”, rekao je Beribaka, dodajući da je njegovo dalje zlostavljanje spriječio specijalac Hare, kojega je od ranije poznavao.

On je napomenuo da su lica koja su im prišla bila u civilnoj i vojnoj odjeći, te da je većina imala oznake “ljiljana” i Patriotske lige.

“Nakon zarobljavanja odvedeni smo u `FIS` i tog dana sam i ja, kao i drugi zarobljenici, udarani i prijećeno nam je” rekao je Beribaka i dodao da su 4. maja pušteni.

Za napad na kolonu, ubistva, ranjavanje i zlostavljanje pripadnika JNA i civila optuženi su Ejup Ganić, Zaim Backović, Hasan Efendić, Hamid Bahto, Fikret Muslimović, Jusuf Pušina, Bakir Alispahić, Enes Bezdrob, Ismet Dahić i Mahir Žiško, koji su obavljali visoke političke, vojne i policijske dužnosti.