Povećana kazna: Za pokušaj ubistva osuđen na pet godina zatvora

24.06.2025. | 13:48

Vrhovni sud Federacije BiH povećao je kaznu F.B. koji je 2021. godine u alkoholiziranom stanju sjekirom pokušao ubiti Đ.H. na području Tuzle, osudivši ga na petogodišnju kaznu zatvora.

Prvostepenom presudom Kantonalnog suda u Tuzli od 17. novembra 2023. godine F.B. je bio osuđen na tri i po godine zatvora.

F.B. je proglašen krivim jer u alkoholisanom stanju, ušicama sjekire zadao više udaraca Đ.H. najviše u predjelu glave i nanio mu teške tjelesne povrede.

On je sjekirom pokušao ubiti Đ.H. 16. juna. 2021. godine oko 15.30 sati u naselju Gornji Pasci na području Tuzle.

Vrhovni sud FBiH je odlučujući u žalbenom postupku, donio odluku kojom se žalba branitelja optuženog odbija kao neosnovana, a žalba kantonalne tužiteljice iz Tuzle uvažava, pa se presuda Kantonalnog suda u Tuzli preinačava u odluci o kazni, tako što se F.B. osuđuje na kaznu zatvora u trajanju od pet godina.

Iz Kantonalnog suda u Tuzli je saopćeno da je F.B. izrečena i sigurnosna mjera obaveznog liječenja od ovisnosti o alkoholu, koja će se izvršavati vanbolnički i trajati dok ne prestanu razlozi zbog kojih je izrečena, ali najduže do isteka izdržavanja kazne zatvora.