Posljedice ponekad mogu biti i fatalne: Nesreće sa trotinetima sve češće i u Srpskoj

17.04.2025. | 21:02

Iako predstavljaju brz način prevoza i omogućavaju lakše kretanje kroz gužvu, električni trotineti nose sa sobom ozbiljne rizike i opasnosti za sve učesnike u saobraćaju, naročito kada se ne poštuju saobraćajni propisi.

Tako se prije nekoliko dana u banjalučkom naselju Lazarevo dogodila saobraćajna nesreća u kojoj su dvije mlade djevojke koje su se vozile na trotinetu zadobile povrede nakon što ih je udario automobil. Obje su prevezene u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, gdje im se ukazivala pomoć.

Kako su tada naveli iz PU Banjaluka, u nesreći je učestvovao D.I. koji je upravljao “mercedesom” i dvije osobe koje su se nalazile na trotinetu, te zadobile tjelesne povrede. Ovaj slučaj ponovo otvara pitanje sigurnosti korisnika električnih trotineta, budući da ovo nije jedini slučaj saobraćajnih nesreća u kojima učestvuju vozači ovih prevoznih sredstava.

U oktobru prošle godine, vozač električnog trotineta povrijeđen je kod kružnog toka u blizini Lesnine u Banjaluci, kada ga je udario automobil. PU Banjaluka u septembru prošle godine podnijela prijavu tužilaštvu protiv maloljetnika iz Banjaluke zbog sumnje da je električnim trotinetom izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je povrijeđena 74-godišnja žena.

Prema podacima MUP RS, na putevima Srpske u 2024. godini evidentirana je 21 saobraćajna nesreća u kojoj je učestvovalo lako lično električno vozilo. Najčešći prekršaji bili su nepropisno kretanje kolovoznom trakom, neposjedovanje identifikacione potvrde i naljepnice za lako lično električno vozilo, te nenošenje zaštitne kacige.

Kako pojašnjavaju iz Agencije za bezbjednosti saobraćaja, Prema Zakonu o bezbjednosti saobraćaja u Srpskoj, lako lično električno vozilo, kao što je električni trotinet, podijeljeni su u četiri klase.

-Klasa 1 su vozila maksimalne brzine do 6 km na čas, bez sistema samobalansiranja i sjedišta, Klasa 3 su vozila maksimalne konstruktivne brzine do 6 km na čas, sa sistemom samobalansiranja i sjedištem ili bez sjedišta. Klasa 2 su vozila maksimalne konstruktivne brzine do 25 km na čas, bez sistema samobalansiranja i sjedišta, dok su klasa 4 vozila maksimalne konstruktivne brzine do 25 km na čas, sa sistemom samobalansiranja i sjedištem ili bez sjedišta – navode iz Agencije za bezbjednosti saobraćaja RS.

Obaveze vozača trotineta

Iz Agencije za bezbjednost saobraćaja napominju da lica koja koriste za prevoz električne trotinete klase 1 i 3 (vozila maksimalne konstruktivne brzine do 6 km na čas) obavezna su poštovati propise iz oblasti bezbjednosti saobraćaja kojima je uređeno kretanje pješaka. Obaveza lica koje koristi ovakvo vozilo (klase 1 ili 3) jeste i da posjeduje identifikacionu potvrdu i naljepnicu za električni trotinet kojim se kreće.

S druge strane, vozači električnih trotineta klase 2 i 4 moraju obavezno posjedovati identifikacionu potvrdu i naljepnicu za električni trotinet kojim se kreću, imati više od 14 godina i posjedovati potvrdu o poznavanju propisa o bezbjednosti saobraćaja na putevima, te za vrijeme vožnje nositi na glavi zakopčanu zaštitnu kacigu.

-Čest je slučaj da se trotineti brzine do 25 km na čas kreću trotoarima, odnosno površinama namijenjenim za kretanje pješaka, što nije u skladu sa zakonom i stvara opasnu situaciju sa pješacima koji se kreću trotoarima zbog brzine kretanja. Pored toga, dešava se da tim trotinetima upravljaju osobe mlađe od 14 godina, da vozači trotineta ne koriste zaštitnu kacigu – kaže Milija Radović, zamjenik v.d. direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja.

Električnim trotinetima bilo koje klase nije dozvoljeno prevoženje drugih osoba, što je takođe veoma čest slučaj.

-Kada je riječ o saobraćajnim nesrećama, najčešće se dešavaju kontakti između električnih trotineta i pješaka na trotoaru, između trotineta i pješaka na pješačkim prelazima, između vozila i trotineta koji se kreće duž kolovoza. Vrlo često su te saobraćajne nesreće i sa teškim tjelesnim povredama – pojašnjava Radović, piše Srpskainfo.

Kaznene odredbe za lica koja upravljaju lakim ličnim električnim vozilom su u rasponu od 100 do 300 KM, u zavisnosti od prekršaja, što je propisano Zakonom o bezbjednosti saobraćaja Srpske.

Kako bi se smanjio broj nesreća i poboljšala bezbjednost svih učesnika u saobraćaju, Radović ističe da je neophodna stroža primjena postojećih propisa, ali i dodatna edukacija, kako za vozače trotineta, tako i za ostale učesnike u saobraćaju.