Okončano suđenje Slavici Injac: Optužena za nesavjesno poslovanje u slučaju “Bobar banke”

12.01.2023. | 16:38

U Okružnom sudu u Banjaluci danas je okončano suđenje Slavici Injac, bivšoj direktorici Agencije za bankarstvo Republike Srpske, optuženoj za nesavjesno poslovanje u slučaju “Bobar banke”, a presuda će biti izrečena 17. januara.

U završnoj riječi republički tužilac Snježana Petković istakla je da je optužnica dokazana, te da je optužena očigledno nesavjesno poslovala i propustila nadzor nad “Bobar bankom” čijom je propašću pričinjena šteta od oko 122 miliona maraka.

S druge strane branilac optužene, advokat Vlado Adamović, tvrdi da je cijeli slučaj ispolitizovan i da je cilj bio lov na Milorada Dodika. Smatra da je optužnica neodrživa, naglašavjući da je Injac sve radila u skladu sa zakonom, tražeći da joj se izrekne oslobađajuća presuda.

Mjere koje je Agencija donosila nisu bile adekvatne

“Agencija je godinama tolerisala nepravilnosti u “Bobar banci”, a mjere koje je donosila nisu bile adekvatne i izdavane su prekasno. Imali su saznanja o izloženosti kreditnom riziku ka Bobar grupi, kao i o nepravilnoj evidenciji povezanih lica. Agencija nije na vrijeme reagovala, a samo je jednom kaznila banku sa 5.000 KM”, rekla je Petković, prenosi portal UNA.

Ona kaže da je tačno da Agencija nije znala za duplo knjigovodstvo u banci, podsjetivši i na iskaze svjedoka koji su govorili da mjere koje su bile naložene nisu bile adekvatne.

“Agencija je dala saglasnost za novi statut banke, kojim su data veća ovlašćenja nadzornom odboru čiji su članovi dodjeljivali loše kredite i suprotno mišljenjima stručnih službi, što je očigledno nesavjesno poslovanje”, rekla je Petković.

“Lovio se Milorad Dodik”

Branilac Adamović istakao da je cijeli slučaj pokrenut zbog politike i da se lovio Milorad Dodik.

“Zbog politike se rodila ideja da je Agencija protežirala “Bobar banku” čiji je vlasnik, kako je rekla tužilac, bio blizak vlasti. Međutim, to se raspalo i tužioci su dokazali da to nije tačno samom izmjenom optužnice. Slavicu više ne terete za organizovani kriminal, već nesavjestan rad. Kada je propala ideja o organizovanom kriminalu onda se išlo na ono `daj šta daš`”, istakao je Adamović.

Naglasio je da nije tačno da Agencija nije preduzimala nikakve mjere prema banci i da nisu bile blagovremene. Pojasnio je da je Agencija, u tom periodu, preduzela 60 mjera po čemu ispada da su svaki dan visili nad glavom “Bobar banci”.

“Sve preduzete mjere propisane su u zakonu koji je ispoštovan. Banka je lagala i sebe i druge i za duplu knjigovodstvenu dokumentaciju koja bila skrivena saznalo se tek nakon stečaja kada je šteta već nastala”, naglasio je Adamović.

Napomenuo je da su izdavana rješenja banci da popravi nepravilnosti, ali da su novim kontrolama otkrivane nove greške koje su bile skrivane. Adamović je, između ostalog, naveo i da sve do kraja i stečaja banke nisu bili ispunjeni zakonski uslovi za zatvaranje banke, koja je do zadnjeg dana bila solventna.

Maratonski proces

Slavica Injac uhapšena je u martu 2016. godine u akciji “Lavina”. U februaru 2017. godine Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu protiv nje i još 15 osoba za organizovani kriminal kojim su, kako je navođeno, oštećeni građani, preduzeća i pravni subjekte za 122,5 miliona maraka.

U oktobru 2018. godine Sud BiH je predmet ustupio Okružnom sudu u Banjaluci. Nakon mjeseci čekanja početak suđenja je tri puta odgađan. Tokom suđenja održana su čak 43 ročišta, a u martu prošle godine Republičko tužilaštvo je izmijenilo optužnicu iz koje je izbačena kvalifikacija organizovanog kriminala.

Prema ranijim podacima Tužilaštva BiH u slučaju “Bobar banke” direktno su oštećeni Vlade RS i Brčko distrikta, IRB RS, gradovi Bijeljina i Trebinje, Opštine Istočno Novo Sarajevo, Bileća, Rudo, Derventa i Kotor Varoš. Zatim Agencija za bankarstvo RS, Željeznice FBiH, Elektroprivreda RS i HZHB, Hidroelektrane Trebišnjica i Višegrad, te mnog fondovi i javna preduzeća.