Ne žele suđenje: Optuženi u predmetu “Elektroprenos” priznali krivicu

23.03.2023. | 16:09

Vinko Đuragić (67), Želimir Rokvić (51) i Dalibor Simić (42), optuženi za trgovinu uticajem pri zapošljavanju u “Elektroprenosu BiH”, čvrsto su odlučili da ne idu u suđenje i danas su povukli ranije izjave o negiranju krivice i izjasnili se da su krivi po svim tačkama optužnice.

Priznanje krivice je usljedilo nakon što je Okružni sud u Banjaluci u dva navrata odbacio sporazume o priznanju krivice koje su Đuragić, Rokvić i Simić sklopili sa Republičkim javnim tužilaštvom RS. U oba navrata sporazume je odbacio sudija Blagoje Dragosavljević zbog niskih kazni koje su bile predložene. Odbrana je zbog toga čak tražila izuzeće sudije, što je Okružni sud odbio.

Nakon uvida u dokaze Dragosavljević je današnja priznanja optužnoh prihvatio, a presuda će biti izrečena u ponedjeljak. Prethodno je objasnio optuženima da se priznanjem krivice odriču prava na suđenje, što su oni prihvatili.

U završnoj riječi tužilac Sanja Tadić Stojisavljević ponovila je da su optuženi pomogli u rasvjetljavanju slučaja, te da su od početka istrage sarađivali. Od suda je tražila da cijeni sve okolnosti, među kojima su priznanje krivice i saradnja s tužilaštvom, te da izrekne kazna kojima će se postići svrha kažnjavanja, prenosi UNA.

Branioci optuženih od suda su tražili što blaže kazne, napominjući da oštećeni u ovom predmetu nije tražio odštetu od optuženih, kao i da nije imao stav o njihovom kažnjavanju.

Optužnicom Đuragiću, Rokviću i Simiću na teret se stavlja da su od Saše R. iz Doboja tražili 15.000 KM kako bi mu omogućili da dobije posao montera na javnom konkursu koji je u oktobru 2020. godine raspisao “Elektroprenos BiH”, tražeći više radnika.

U optužnici se navodi da se Đuragić u oktobru 2020. godine sastao sa Rokvićem, preko kojeg je za sebe zahtijevao nagradu da bi korištenjem svog službenog položaja posredovao u zapošljavanju prijavljenih kandidata.

Rokviću je predao spisak prijavljenih kandidata, sa njihovim brojevima telefona, kako bi mogao da ih kontaktira i pronađe one koji su voljni da plate za posao, a Đuragić bi ih svojim uticajem “pogurao” da prođu na konkursu. Đuragić je za sebe zahtjevao 10.000 KM po kandidatu sa visokom stručnom spremom ili 8.000 KM za kandidata sa srednjom stručnom spremom.

Rokvić je spisak predao Simiću kako bi on pozivao kandidate. Ali, da bi se “ugradili” u cijeli posao podigli su cifru na iznos od 13.000 do 15.000 KM, a razliku od onog što je Đuragić tražio su trebali međusobno podijeliti na jednake dijelove.

U tu svrhu su nabavili mobilne telefone i pozvali Sašu R. koji se prijavio na konkurs za prijem na radno mjesto “Monter za RP” u Doboju.

“Simić je pozvao Sašu R. i predstavio mu se kao “Željko ispred komisije za prijem u radni odnos”. Kada mu je saopštio sve njegove podatke i mjesto za koje je konkurisao od njega je zahtijevao 15.000 KM, kako bi posredovao da odgovorni u “Elektroprenosu BiH” donesu odluku o njegovom zapošljavanju”, navodi se u optužnici.

Simić je kandidatu poručio da se mora odlučiti “najkasnije do sutra” i ovaj mu je 16. decembra poslao SMS: “Donio sam odluku… Pristajem”.

“Simić ga je pozvao i rekao mu da upiše broj telefona i da će ga korisnik tog broja nazvati da se sastanu. Sutradan kandidata je pozvao Rokvić i predstavio mu se kao “Željo”. Rekao mu je da je dobio broj dobio od izvjesnog Dalibora i da ga zove u vezi sa njegovim zapošljavanjem u “Elektroprenos BiH” a.d. Banjaluka. Naglasio mu je da o tome nikome ništa ne smije govoriti, da sve treba biti diskretno i da su “oni svi” iz Elektroprenosa”, dodaje se u optužnici.

Sastali su se u tržnom centru u Banjaluci 18. decembra. Rokvić je tada predočio Saši R. da je zaposlen u Gradskoj upravi Grada Banjaluka, navodeći da ima kontakte sa trojicom odgovornih osoba u “Elektroprenosu BiH” i tražio je 15.000 KM kako bi kod tih ljudi posredovao u njegovom zapošljavanju. Pojasnio je da bi novac predao tim ljudima, a da bi on za tu uslugu bio “nagrađen”.

“Novac trebao predati Rokviću nakon što bude primljen u radni odnos. Do predaje novca nije došlo jer je Saša R. sve prijavio policiji”, navodi se u optužnici.

Tri dana kasnije izvedena je akcija “Napon” u kojoj su Đuragić i ostali uhapšeni.

Oznake: Suđenje