Milanović upozorava: Veoma opasno vršnjačko sajber nasilje jer je prisutno 24 časa

17.02.2022. | 16:02

Vršnjačko sajber nasilje veoma je opasno jer je zbog tehničkih mogućnosti prisutno gotovo 24 časa, te je prevencija veoma značajna, upozorava psiholog Centra za zaštitu mentalnog zdravlja dobojskog Doma zdravlja Mladenka Milanović.

Milanovićeva je ukazala na značaj prevencije vršnjačkog nasilja s obzirom na to da se pojavni oblici najčešće ne prepoznaju na vrijeme, i da su u okolnostima kada dugo traje posljedice veće bez obzira o kom razvojnom periodu djeteta je riječ.

“Osim toga, postoje grupe koje vrše nasilje, ali ima i posmatrača, tako da je to dijete predmet nasilja izloženo i velikom broju djece koja to prate, i zato su ta neizvjesnost i pritisak daleko veći”, upozorava Milanovićeva.

Ona je iz prakse ukazala na slučajeve djece koja izgube samopouzdanje, imaju otpor prema školi, izmijene ponašanje, ili u nemogućnosti da se izbore sa situacijom sami postaju nasilnici.

Milanovićeva je upozorila na sve veće vrijeme koje djeca provode na internetu i zavisnost od interneta nevezano od sadržaja, bilo da su igrice ili slično, što za posljedicu ima asocijalnu djecu, djecu koja imaju lošu strukturu vremena, nerazvijene radne navike.

“Danas imamo slučajeva da vidimo bebe u kolicima koje u rukama drže mobilne telefone i gledaju nešto. To se uopšte ne bi smjelo dešavati, tada se mozak djece intenzivno razvija”, rekla je Milanovićeva i ukazala na značaj roditelja koji moraju da ograniče upotrebu i sadržaje koje dozvoljavaju djeci.

Direktor dobojske Medicinske škole Milena Damjanović rekla je danas novinarima da se vršnjačko nasilje među učenicama iz škola i učionica preselilo na društvene mreže.

Direktor ove dobojske škole, gdje su danas predstavljeni rezultati istraživanja prema kojima u toj obrazovnoj ustanovi nema vršnjačkog nasilja zabrinjavajućeg intenziteta, te postoji manji postotak verbalnog nasilja, navela je da je veoma značajno raditi na prevenciji pojavnih oblika vršnjačkog nasilja. Ona je istakla da veliku zaslugu za to što je ovaj oblik nasilja sveden na minimum ima multisektorski tim ove škole.

“Radimo preventivno na časovima odjeljenske zajednice, aktivna je stručna služba škole, odjeljenske starješine, nastavničko vijeće, savjeti učenika i roditelja”, navela je Damjanovićeva.

Psiholog i član multisektorskog tima ove škole Jelena Topalović kaže da je istraživanje ukazalo da nema pojava vršnjačkog nasilja zabrinjavajućeg intenziteta, da postoji manji postotak verbalnog nasilja, koje je, nažalost, sve prihvaćenije u socijalnom miljeu.

“Istraživanje je pokazalo da su prvi razredi nekako `najkulturniji`, da najviše u obzir uzimaju osjećanja drugih. Kako su djeca starija, treći i četvrti razredi, nekako socijalne kočnice popuštaju i postalo je prihvatljivije nazivati različitim pogrdnim imenima”, navela je Topalovićeva.

Svjesni sve većih izazova po djecu na društvenim mrežama, pogotovo “Tik-tok”, Topalovićeva kaže da je Medicinska škola usvojila plan prevencije od vršnjačkog nasilja, koji, osim organizovanja okruglih stolova, podrazumijeva i rad odjeljenskih starješina i nastavnika.

Ona je ukazala da su, usljed pandemije virusa korona, socijalne izolacije i podijeljenih odjeljenja, djeca na početku redovne nastave pokazivala adaptivne krize, i da su evidentirani sporadični slučajevi da su se učenici po nekom osnovu obraćali školskom psihologu, pedagogu ili razrednom nastavniku.

Predsjednik Savjeta učenika Medicinske škole Ivana Šušak kaže da je vršnjačko nasilje na internetu vrlo rasprostranjeno i vidljivo s obzirom na sve veću zavisnost od društvenih mreža, koje se može smanjiti osvješćivanjem mladih ljudi i preventivnim djelovanjem.

Učenica Tijana Katanić, iako nije bila predmet vršnjačkog nasilja, kaže da je upoznata o slučajevima da su društvenim mrežama bez saglasnosti dijeljene privatne slike i informacije njenih vršnjaka i da je to prijavljeno policiji.

U dobojskoj Medicinskoj školi danas je održan okrugli sto o temi “Prevencija vršnjačkog nasilja”, organizovan povodom Međunarodnog dana sigurnijeg interneta, na kojem su predstavljeni rezultati istraživanja o vršnjačkom nasilju u ovoj školi koje je sproveo njen multisektorski tim.