Lažne dojave o bombama, prijetnje i iznude: Slučaj koji potresa Banjaluku

26.04.2026. | 21:39

Suvlasnik lokala “Kafana” i “Bizar” Nevenko Brkljač izjavio je u banjalučkom Okružnom sudu da mu je policija rekla da iza lažnih dojava o bombama u pomenutim lokalima stoji optuženi Aljoša Borković (40), ali da on lično ne zna ko je to uradio niti je sumnjao na bilo koga.

Banjalučko Okružno tužilaštvo Borkovića tereti za lažno prijavljivanje krivičnog djela i iznudu.

Poruke sa prijetnjama i zahtjev za novac

Brkljač je rekao da Borkovića poznaje odranije jer je dolazio u njegove lokale, ali da ga nije viđao u vrijeme dojava. Ispričao je da je poruke o bombama dobio putem „Vibera“ sa naloga “Dimitri”.

FOTO: GLAS SRPSKE

– Prvo je stigla kratka poruka “Pozdrav Nevenko”, na koju sam odgovorio “pozdrav” misleći da neko želi rezervaciju. Potom je stigla opširnija poruka u kojoj se traži 40.000 evra u bitkoinima do 22 časa, uz prijetnju da će u suprotnom sve biti još gore. Bilo je navedeno “Znamo da vaši saradnici imaju mnogo bitkoina i realno je da to skupite do 18 časova, ali dajem vam rok do 22 časa” – ispričao je Brkljač.

Potvrdio je da je u porukama navedeno da će posljedice biti teže ako slučaj prijavi policiji ili “nešto petlja”, piše Glas Srpske.

Serija dojava i velika šteta

Prema njegovim riječima, od 25. decembra 2021. do 17. januara 2022. godine bilo je osam dojava o bombama, koje su sve prijavljene policiji, nakon čega su lokali pražnjeni i pregledani. Istakao je da je samo u tri slučaja pričinjena šteta od oko 35.000 KM, dok za ostale slučajeve nije računao gubitke. Kazao je da su u to vrijeme u njegovim lokalima gostovali Aco Pejović, Slađa Legro, Đani i drugi izvođači.

– Samo prvu noć ostalo je neplaćeno oko 7.500 maraka računa – rekao je Brkljač.

Istakao je da se ne može izjasniti o ukupnoj šteti i da će naknadno dostaviti imovinsko-pravni zahtjev, dok je odluku o kazni prepustio sudu.

Odbrana negira krivicu optuženog

Odbrana je istakla da nije sporno da su dojave bile lažne, ali tvrdi da nema dokaza da iza njih stoji Borković.

Brkljač je na pitanja advokata optuženog Duške Bogojević potvrdio da je saznanja da je optuženi to uradio dobio od policije i iz medija, ali da on ne može da tvrdi ko je slao dojave o bombama.

Prema optužnici, Borković je u više navrata pozivao Policijsku upravu Banjaluka i puštao zvučne zapise u kojima je lažno prijavljivao postavljene eksplozivne naprave u lokalima “Bizar” i „Kafana“, čime je vlasniku pričinjena šteta od 35.000 maraka.

Tužilaštvo ga tereti i da je od oštećenog Nevenka Brkljača tražio 40.000 evra u bitkoinima kako bi prestao sa lažnim dojavama, uz prijetnje da će posljedice biti još teže ako slučaj prijavi policiji ili “bilo šta drugo petlja”.

Sajber kriminal

Aljoša Borković je odranije poznat policiji zbog sajber kriminala. Pravosnažno je 2025. godine osuđen na godinu zatvora i novčanu kaznu od 50.000 KM zbog više hakerskih napada i pokušaja ucjene. Mete su, između ostalih, bili Tehnički remont Bratunac, Klinika „Kostić“ advokatica Vasvija Vidović iz Sarajeva i Ivan Begić, od kojih je, tražio novac u bitkoinima nakon neovlaštenog pristupa podacima. Hapšen je i u Hrvatskoj zbog računarskog kriminala, a ranije je dovođen u vezu i sa međunarodnom hakerskom grupom osumnjičenom za krađu novca sa bankovnih računa. Sumnjičen je da se lažno predstavljao kao policajac i imao lažne legitimacije Vlade Republike Srpske i MUP-a Srbije.