Kordić o požaru na deponiji Uborak: Postoji sumnja da je podmetnut

25.06.2026. | 13:04

Postoji sumnja da je požar na deponiji Uborak kod Mostara podmetnut jer je na nelogičan način krenuo, rekao je Mario Kordić, gradonačelnik Mostara.

– U istragu je uključen i MUP i Tužilaštvo. Nismo izlazili ni sa kakvim informacijama da je požar podmetnut dok se njihov posao nije završio. Tog dana smo uspjeli požar staviti pod kontrolu i tamo kad smo uspjeli staviti požarište pod kontrolu – kazao je Kordić.

Kaže da je novi požar izbio u trenutku kada su se na terenu smjenjivale dvije vatrogasne jedinice, piše RTRS.

– U tih nekih 15 minuta, dok ta ekipa jedna ne pokupi svoje stvari i ne dođe druga ekipa na teren koja će dalje osiguravati požarište u lokalitetu je buknuo veliki požar i na tom mjestu se nalazi velika deponija starih automobilskih guma. I u razgovoru sa vatrogascima dobio sam informaciju da oni ne da sumnjaju, već da tvrde da je neko podmetnuo požar obzirom na situaciju – kaže Kordić.

Kordić je ponovio da postoje ozbiljne sumnje da je požar podmetnut te da je to je dovelo do ugrožavanja života ljudi koji žive u neposrednoj blizini.

– Da ne govorimo o ekološkoj katastrofi koja se sada dešava u gradu Mostaru – ističe Kordić.

Kaže da su vatrogasci nadljudskim naporima uspjeli jučerašnji požar staviti pod kontrolu i izbjeći dodatne incidente na tom lokalitetu.

– Јer se tu nalazi rezervoar goriva koji je deponija koristi u svom poslovanju. Ljudi su morali biti evakuisani, jer je postojala opasnost za život. I oni su do kraja dana vraćeni u svoje domove. Oni koji su htjeli su se vratili. Prihvatni centar grada Mostara je dostupan svima 24 sata dnevno ukoliko neko ima od njih potrebu da ostane. Struja koja je bila privremeno isključena da bi se smanjila šteta, je u međuvremeno vraćena i “život je vraćen pod kontrolu” – kaže Kordić.

Ističe da deponija i sada tinja i dalje se širi neugodan dim i miris sa te deponije.

– Miris koji se širi gradom je veoma neugodan i pokušavamo zasuti deponijska polja kako bi se to smanjilo – rekao je Korić.

Navodi da su kontaktirali sve nivoe vlasti ze prema svima istakao zahvalnost jer su svi u istom momentu reagovali.

– Svako u svom kapacitetu i u svojoj domeni je ponudio pomoć. Što se tiče vatrogasaca, imamo dovoljno kapaciteta. Mostar ima veliku vatrogasnu jedinicu – zaključuje Kordić.