
Korak od optuženičke klupe: Sudija “češlja” osam tačaka optužnice protiv Debevca i ekipe
02.07.2025. | 20:13Sada je i zvanično: Ranka Debevca i Milisava Pijuka, suspendovanog predsjednika, odnosno radnika Suda BiH, te Osmana Mehmedagića, nekadašnjeg direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) BiH, još jedan korak dijeli od optuženičke klupe.
Preostalo je, naime, još da Sud BiH potvrdi (ili odbije) optužnicu koju je protiv njih podiglo Tužilaštvo BiH.
“Teretimo ih da su tokom 2020. godine, u svojstvu predsjednika Suda BiH i zaposlenika Suda, te direktora OBA BiH, počinili krivična djela navedena u osam tačaka optužnice”, potvrdili su juče iz Tužilaštva BiH, odakle su dodali da je optužnica upućena na potvrđivanje Sudu BiH.
Činjenični opis optužnice nije iznijelo Tužilaštvo ni Sud. Istina, takva je uglavnom i praksa, sve dok optužnica ne bude potvrđena.
Sud je, međutim, taksativno pobrojao za koja krivična djela se terete svaki od njih. Kada je riječ o Debevcu, u pitanju su zloupotreba položaja ili ovlaštenja u saučesništvu, krivotvorenje službene isprave u saučesništvu, te primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.
Pod tačkom četiri, terete ga za primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, a pod tačkom pet za neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje u saučesništvu. Pod tačkom šest Debevca terete za krivično djelo iz Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.
S druge strane, Mehmedagić je osumnjičen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja u saučesništvu, a pod tačkom sedam za krivotvorenje službene isprave, te pod tačkom osam optužnice za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja.
Milisav Pijuk osumnjičen je za neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje u saučesništvu, kao i za krivično djelo iz Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.
“Odluka Suda o zaprimljenoj optužnici biće donesena u zakonom propisanom roku”, naveli su iz Suda BiH.
Prema pisanju medija, Tužilaštvo BiH Debevca tereti da je od Zdravka Mamića, bivšeg šefa zagrebačkog Dinama, koji je od hrvatskog pravosuđa pobjegao u BiH, primio skupocjeni sat u znak zahvalnosti što bh. pravosuđe nije donijelo odluku o njegovom izručenju Hrvatskoj. Kako piše portal Istraga, dar koji je Mamić poslao Debevcu donio je biznismen, koji je, baš kao i Mamić, priznao svoje postupke. Sat, međutim, nije pronađen prilikom pretresa stana Ranka Debevca.
Osim ovoga, Debevca Tužilaštvo BiH tereti za još jedan slučaj. Tužilaštvo BiH sumnja da je kompanija “Kramar”, takođe preko spomenutog biznismena, uspjela isposlovati presudu kojom joj je omogućen povoljniji uvoz automobila u BiH. Zauzvrat je, kako se sumnja, kao mito, treća osoba, povezana sa predsjednikom Suda BiH dobila polo.
Debevca, dodaje se, terete i za povredu ravnopravnosti polova, jer je, prema navodima Tužilaštva BiH, “proganjao” službenicu Suda BiH.
Pritom, suspendovani predsjednik Suda BiH osumnjičen je da je zajedno sa Mehmedagićem, tadašnjim direktorom OBA, dogovorio prisluškivanje dva broja u Sudu BiH i to one brojeve koje su koristile sudije. Mehmedagića terete i da je izdao tri počasne iskaznice OBA.
Mehmedagić, podsjetimo, ima još jedan postupak protiv sebe – po optužnici koja ga tereti da je godinama dužnost direktora OBA obavljao bez diplome koja je za to neophodna. Debevec i Mehmedagić uhapšeni su 18. decembra 2023. godine. Nakon toga im je određen pritvor, u kojem su proveli nekoliko mjeseci.