Brojni propusti policije i sudstva: Ubistva žena uznemirila javnost u BiH

29.02.2024. | 11:07

Javnost u BiH i regionu potresena je nizom ubistava koja su se u veoma kratkom vremenskom razmaku dogodila u BiH.

Sve češće možemo da čujemo kako je žena pretrpjela neku vrstu nasilja, kako fizičkog, tako i psihičkog, ali ono što je posebno zabrinjavajuće jesu brutalna ubistva žena koja su sve češća.

Situacija u pogledu femicida i rodno zasnovanog nasilja je alarmantna i kao takva zahtijeva pažnju i hitnu reakciju svih nadležnih institucija.

Muž ubio ženu, pa pokušao samoubistvo

Najnoviji slučaj ubistva žene dogodio se 21. februara u tuzlanskom naselju Lipnica kada je mađarski državljanin Erno Zabo Caki ubio svoju suprugu Selmu Baluković.

Prema nezvaničnim informacijama on je suprugu usmrtio samostrijelom, prenosi Srpskainfo.

Ubistvo se se desilo 21. februara, a policija je u jednoj sobi pronašla usmrćenu ženu, te muškarca sa ubodnim ranama u predjelu stomaka, nastalim najvjerovatnije nožem.

U kući je pronađeno i više komada oružja.

Erno Zabo Caki se još uvijek nalazi u Jedinici intenzivne njege, samostalno diše, svjestan je i komunikativan, te stabilnih vitalnih parametara, a nakon izlaska iz bolnice trebao biti biti uhapšen.

Iza Selme Baluković su ostali sin, kćerka, majka, brat, unuk te mnogobrojna rodbina i prijatelji.

Policijski službenik usmrtio Amru Kahrimanović

Drugi slučaj koji je potresao javnost u BiH jeste kada je policijski službenik MUP TK Elvis Ćustendić iz službenog pištolja usmrtio vlasnicu kafića u tržnom centru u Tuzli.

Ćustendil je osumnjičen da je, nakon što je suvlasnica ugostiteljskog objekta u Tržnom centru Sjenjak Amra Kahrimanović oko 21 sat došla kako bi se objekat zatvorio i izašla iz prostora, naglo ustao, krenuo za oštećenom i u holu tržnog centra iz neposredne blizine, iz službenog pištolja Uprave policije MUP-a TK gdje je bio zaposlen , ispalio jedan hitac u leđa Amre Kahrimanović, a nakon toga je, dok je žrtva ležala na podu, ispalio još petnaest hitaca u različite dijelove tijela i ubio je.

U ovom slučaju ubistva žene očigledno je da je sistem zaštite, omanuo. Neophodno je da institucije vlasti na svim nivoima Bosne i Hercegovine vrše kontrolu rasprostanjenosti i posjedovanja vatrenog oružja.

– Policijski službenici imaju obavezu da odlažu svoje oružje ukoliko se nalaze na bolovanju ili godišnjem odmoru. Dakle, to je njihova obaveza. U ovom slučaju Elvis Ćustendil se nalazio treći dan na godišnjem i očigledno nije postupio u skladu s pravilima – istakao je policijski komesar Dževad Korman Uprave policije MUP-a TK na konferenciji za medije u slučaju tog brutalnog ubistva.

Ono što je zabrinjavajuće jeste činjenica da policajci ne rade ljekarski pregled.

-U većini policijskih organa u Bosni i Hercegovini nije adekvatno uređen sistem ljekarskih pregleda policijskih službenika – izjavio je ovo direktor Federalne uprave policije (FUP) Vahidin Munjić nakon što je policajac Ćustendil ubio ženu u Tuzli.

Stravično ubistvo Nizame Hećimović u Gradačcu

Stravičan slučaj iz Gradačca takođe pokazuje odsustvo odgovornosti vlasti, policije i sudstva za brojne propuste.

Naime, Nizama Hećimović brutalno je pretučena, pa ubijena od strane nevjenčanog supruga Nermina Sulejmanovića u Gradačcu i to pred očima njihove kćerke od devet mjeseci. Njeno ubistvo ubica Sulejmanović je prenosio uživo na Instagramu.

On se nakon jezivog ubistva uključio u lajv na Instagramu i komunicirao sa svojim pratiocima mirno, kao da se ništa nije desilo.

On je potom na različitim lokacijama u Gradačcu ubio dva muškarca (oca i sina), i teško povrijedio jednu ženu i policajca.

Nakon toga, pred policijom je počinio samoubistvo pucajući sebi u glavu.

Tokom 2023. godine širom Bosne i Hercegovine organizovani su protesti protiv nasilja nad ženama sa pozivom kriminalizacije femicida nakon ovog brutalnog ubistva.

Porodica i prijatelji Nizame Hećimović, kao i građani Gradačca, okupljeni u neformalnu grupu građana traže da Federalna uprava policije pokrene istragu trostrukog ubistva u ovom gradu, kao što vodi istragu ubistva Amre Kahrimanović.

Kako navode u zahtjevu, tamošnji MUP nije poduzeo potrebne radnje sa ciljem Nizamine zaštite.

“Mi članovi porodice ubijene Nizame Hećimović kao i naših sugrađana oca i sina Džengiza i Denisa Ondera, imamo pravo na istinu i tražimo da viši organi sprovedu temeljnu istragu zbog čega policijske snage u Gradačcu i ostalim dijelovima Tuzlanskog kantona, nisu poduzele blagovremene radnje”, navode iz neformalne grupe građana.

Dodaju da su se ubistva moglo spriječiti, najprije Nizame Hećimović, koja se krila u kući tetke Zijade Pamuković, udaljene dvije minute od policijske stanice, što je dobro bilo poznato policiji.