Bojić o aferi “korona ugovori”: Nakon što se branio ćutanjem dao prvu zvaničnu izjavu

06.12.2021. | 16:39

Slavko Bojić, direktor firme “Prokontrol” je osumnjičen za zloupotrebu službenog položaja u postupcima javnih nabavki saslušan je danas u Republičkom javnom tužilaštvu, saznaje Srpskainfo.

Nakon što se branio ćutanjem, Bojić je danas dao prvu zvaničnu izjavu na okolnosti istrage koja ga tereti za kršenje zakona prilikom nabavke medicinske opreme za potrebe Instituta za javno zdravstvo RS.

Osim Bojića, istragom su obuhvaćeni Branislav Zeljković, bivši direktor Instituta, te Dragan Dubravac, direktor “Promedinga” i Saša Marković vlasnik agencije “Travel for fan”.

Prema navodima Republičkog javnog tužilaštva, Zeljković je privatnim firmama „Procontrol“ i „Travel for fun“ vlasništvo osumnjičenih Slavka Bojića i Saše Markovića obezbijedio zaradu od oko 790.000 maraka, a za koji je ujedno oštećen budžet Republike Srpske, otkriva izvor Srpskainfo iz istrage.

Slavko Bojić direktor firme „Procontrol“ i Dragan Dubravac direktor firme „Promeding“ zaključili su tako ugovor o formiranju konzorcijuma za uvoz zaštitne opreme i medicinskih maski sa JZU Institut za javno zdravstvo RS.

Osumnjičeni su kako je ranije naveo izvor Srpskainfo, bili svjesni da pravno lice „Procontrol“ nije registrovano za promet medicinskom opremom, niti je upisano u registar veleprometnika medicinskim sredstvima, a sve u cilju da se firmi „Procontrol“, kao nekvalifikovanom pravnom licu pribavi korist.

Branislav Zeljković je u ovom slučaju iskoristio službeni položaj kao direktor Instituta za javno zdravstvo i pribavio korist firmi „Procontrol“ u iznosu od 241.000 maraka, a na štetu Budžeta Srpske.

Zeljković je iskoristio vanredno stanje izazvano pandemijom virusa korona u Srpskoj, pa nakon što je „Procontrol“ dostavio ponudu IZJZ za nabavku 50.000 medicinskih maski ukupne vrijednosti 345.000 maraka bez pdv-a, Zeljković je u ime IZJZ proveo postupak javne nabavke pregovaračkim postupkom i bez objave obavještenja o nabavci 50.000 respiratornih maski.

“Količina i vrijednost nabavke utvrđena je na osnovu ponude firme „Procontrol“ od 24. marta prošle godine. Zeljković je poziv za učestvovanje u postupku javne nabavke uputio firmi koja nije ni bila kvalifikovan a za učešće na tenderu, niti je imala dozvolu Agencije za lijekove BiH kojim se odobrava vršenje prometa medicinskih sredstava”, objasnio je izvor iz istrage.

Osumnjičeni Zeljković je uz poziv firmi „Procontrol“ dostavio i tendersku dokumentaciju i to dva dana prije zvanične objave obavještenja o nabavci.

Firma „Procontrol“ je kako otkriva izvor iz istrage, po prethodno postignutom dogovoru da se višestruko uvećaju cijene maski od uvoznih i to na način da se dva puta fakturišu kako bi se prikrila njihova stvarna vrijednost, a sve u namjeri da IZJZ prihvati takvu ponudu.

Aleksandar Jokić, advokat Bojića izjavio je za Srpskainfo da će odbrana tražiti ukidanje pritvora prema osumnjičenom.Prema posljednjem rješenju Okružnog suda u Banjaluci pritvor Bojiću i drugima produžen je do 18. decembra.