FOTO: AGENCIJE
Banjalučko preduzeće u centru velikog slučaja: MUP Srpske podnio izvještaj protiv Ćubićeve
27.05.2026. | 12:46Ministarstvo unutrašnjih poslova podnijelo je izvještaj protiv vlasnice preduzeća “Nova DI Vrbas” Đurđe Ćubić i bivšeg direktora Dragiše Kalinića zbog krivičnog djela povrede osnovnih prava radnika.
Ćubić je, kao i njen bivši direktor, prema saznanjima Capitala-a, prijavljena policiji u više navrata zbog neplaćenih poreza i doprinosa radnicima koji su godinama radili u ovom preduzeću.
Izvještaj je podnesen Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci iz kojeg saznajemo da se predmet nalazi u radu i u fazi analize.
“U predmetu za sada nije donesena naredba o sprovođenju istrage. Po okončanju analize izvještaja i dostavljene dokumentacije tužilac će donijeti tužilačku odluku“, rekli su nam iz OJT Banjaluka.
Iako su nam rekli da u ovoj fazi postupka ne mogu odgovoriti na pitanje koliko je lica oštećeno u ovom predmetu i o kojem iznosu dugovanja se radi, uvidom u javne registre jasno je da preduzeće za porez duguje preko 10,74 miliona maraka, čime se svrstalo na mjesto četvrtog najvećeg dužnika u Srpskoj.
Inače, sve firme u vlasništvu porodice Ćubić nalaze se pred kolapsom zbog nagomilanih dugovanja prema radnicima i državi.
Prethodnih godina bivši radnici su protestovali zbog neizmirenih obaveza navodeći da nekima od njih duguju doprinose za 11 i više godina.
Nije jasno kako se banjalučko Tužilaštvo nije ranije uključilo, posebno ako imamo u vidu da je neplaćanje doprinosa krivično djelo, a da su podaci o dugovanjima za porez javno dostupni.
Podsjetimo i na to da je Ćubić, koja je inače kćerka poznatog biznismena Ljubomira Ćubića, vratila juče glavnicu duga od 23.000 KM Studentskom pozorištu Banjaluka, uplaćenih prije pet godina za 50 stolica za “podrum scenu” i koje im nikada nisu isporučili.
Ćubić je najavila da će pripadajuće kamate po presudi Okružnog suda Banjaluka u iznosu od oko 15.000 maraka uplatiti u tri mjesečne rate počevši od sljedećeg mjeseca.
