Auto-mafija ne sjedi skrštenih ruku! Evo kako ljudi u Srpskoj štite svoja vozila

24.10.2023. | 07:36

Da auto-mafija ne sjedi skrštenih ruku pokazuje podatak policije da je za devet mjeseci u Srpskoj ukradeno 49 vozila, a vozači u strahu da ne ostanu bez limenog ljubimca sve češće posežu za ugradnjom zaštite, bez obzira na tržištu vrijednost vozila.

U servisima koji se bave ugradnjom sistema zaštite u vozila kažu da imaju pune ruke posla, jer sve više građana želi da sačuva svoj automobil od lopova i za to ne žale novac.

U sarajevskoj firmi “Komel” kažu da iz dana u dan imaju sve više mušterija, a uglavnom ugrađuju tri-četiri različita sistema.

– Međutim, najpopularniji je onaj koji košta 550 KM. Riječ je o sistemu koji prilikom krađe blokira motor i pokrene alarm. U posljednje vrijeme mušterije sve više traže da ugradimo i sistem od 1.200 KM koji se povezuje sa mobilnim telefonom tako da pomoću GPS-a vlasnici imaju potpunu kontrolu nad vozilom – kazali su u ovoj firmi.

I sajtovi za oglašavanje preplavljeni su reklamama za alarme i razne druge opreme za zaštitu četvorotočkaša od krađe.

Vlasnik radnje “Patrol lajn” Dario Reč kaže da vozači kojima je jednom ukradeno vozilo više iz salona ne izlaze dok ne ugrade sistem zaštite, koji najčešće podrazumijevaju blokadu motora i alarm.

– Čim se pročuje da je neki automobil ukraden nama se odmah posao uveća. Uglavnom preporučujemo kombinovani sistem koji pruža stoodstotnu zaštitu, a košta oko 1.000 KM – kazao je Reč.

U Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) RS istakli su za “Glas” da je za devet mjeseci ove godine ukradeno 49 vozila.

– Četiri krivična djela počinila su poznata lica, a 45 nepoznata, pri čemu je naknadno rasvijetljeno 36 krivičnih djela, dok je nerasvijetljeno devet – naveli su u MUP-u. Najčešća meta lopovima bili su “folksvagen”, “audi”, “BMW” i “mercedes”.

– Istovremeno, pronađeno je i vlasnicima vraćeno 60 vozila, od kojih je 40 otuđeno na teritoriji Srpske, pet u FBiH i 15 četvorotočkaša za kojim je potragu raspisao Interpol – naveli su u MUP-u i dodali da je lani evidentirano 46 krađa vozila, a 56 godinu ranije.

Prema riječima vještaka saobraćajne struke Relje Mirovića, jedan od razloga krađe jeste rast cijena auto-dijelova, kao i otežana nabavka polovnih vozila iz Evrope.

– S obzirom na to da se vozila moraju održavati, dijelovi mijenjati, pojedinci koriste priliku da lako i brzo dođu do novca. Bilo je mnogo slučajeva, doduše ranije, da ukradena vozila završavaju na auto-otpadima zbog dijelova – istakao je Mirović.

S druge strane, u auto-otpadima tvrde da je nemoguće prodavati dijelove sa ukradenih vozila zbog stalnih inspekcijskih kontrola.

– Oštećena vozila i auto-dijelove uglavnom nabavljam u inostranstvu ili ovdje kod nas ali pod uslovom da su papiri uredni. Do sada nisam ni imao situaciju da mi neko nudi sumnjiva vozila, a i da jesam sigurno ne bih prihvatio – kazao je vlasnik auto-otpada “Špica” iz Banjaluke Stefan Kremenović.