Zvanično: Tesla ulazi na indijsko tržište električnih automobila

12.07.2025. | 12:00

Kompanija Tesla planira da sljedeće nedjelje otvori salon u indijskom gradu Mumbaju, što će predstavljati prvi zvanični ulazak američkog proizvođača električnih vozila (EV) u tu zemlju.

Tesla će prirediti jednoipočasovni promotivni događaj pod nazivom “Experience Center” 15. jula u kompleksu Bandra Kurla u Mumbaju, navodi se u pozivnici za događaj u koju je imao uvid Si-En-Bi-Si (CNBC).

Pored izložbenog prostora, u kojem će biti prikazana vozila američke kompanije, ovaj gigant ce vjerovatno zvanično pokrenuti i direktnu prodaju indijskim kupcima.

Proizvođač automobila već neko vrijeme pokazuje interesovanje za Indiju, pa pomenuti događaj predstavlja pojačanje tih aktivnosti.

Vlasnik Tesle Ilon Mask je u aprilu kontaktirao indijskog premijera Narendru Modija kako bi razgovarali o saradnji u oblastima tehnologije i inovacija, prenosi Bankar.me.

Tesla nema proizvodnju u Indiji, iako je vlada zemlje vjerovatno zainteresovana da kompanija osnuje fabriku.

Umjesto toga, automobili koji budu prodavani u Indiji vjerovatno će biti uvoženi s drugih Teslinih proizvodnih lokacija u mjestima poput Šangaja u Kini ili Berlina u Njemačkoj.

Kada Tesla počne sa prodajom u Indiji suočiće se sa konkurentima kao što su dugogodišnji kineski rival Bi-Vaj-Di (BYD) i lokalni proizvođač Tata motors.