Turizam u Srpskoj obara rekorde: Za četiri mjeseca skoro 150.000 dolazaka

14.06.2026. | 19:45

Republika Srpska je u prva četiri mjeseca ove godine zabilježila gotovo 150.000 turističkih dolazaka, a rast je najviše rezultat uspješnije zimske sezone i povećanja smještajnih kapaciteta, rekao je za “Nezavisne novine” Marko Radić, rukovodilac Sektora za promociju turizma u Turističkoj organizaciji Republike Srpske.

Kako je naveo, planinske destinacije ostvarile su oko 5.000 dodatnih dolazaka i 20.000 više noćenja u odnosu na isti period prošle godine, dok je broj registrovanih kreveta povećan za oko 250.

Radić ističe da je jedan od najvećih izazova turizma percepcija stranih gostiju.

“Rat je završen prije više od 30 godina, a ipak nas na međunarodnim sajmovima i danas pitaju o bezbjednosti i ratnim dešavanjima. Ljudi ne putuju na osnovu statistike, već na osnovu osjećaja koje imaju prema nekoj zemlji”, rekao je on.

Dodao je da imidž destinacije ne grade samo turističke organizacije.

“Imidž destinacije najviše grade konobari, taksisti, recepcioneri, trgovci, politika, lokalno stanovništvo i svi oni sa kojima se gost susretne”, naglasio je Radić za Nezavisne.

Govoreći o turističkim potencijalima Republike Srpske, istakao je da autentičnost vidi u svakodnevnom životu ljudi, lokalnim običajima, gastronomiji i gostoprimstvu.

Kao destinacije koje bi preporučio turistima koji prvi put dolaze u Srpsku izdvojio je Banjaluku i okolinu, Hercegovinu sa bazom u Trebinju, te istočni dio Republike Srpske sa Višegradom, Fočom, Jahorinom i Nacionalnim parkom Sutjeska.

Osvrćući se na turističke vaučere, Radić smatra da su imali važnu ulogu nakon pandemije, ali da bi njihov model trebalo prilagoditi tržišnim okolnostima. Podsjetio je da je od 2020. godine kumulativna inflacija iznosila oko 40 odsto, dok je vrijednost vaučera ostala nepromijenjena.

Govoreći o budućnosti, Radić je rekao da bi volio da Republika Srpska do 2036. godine postane jedna od najprepoznatljivijih kontinentalnih turističkih regija Balkana, a da turisti iz nje ponesu osjećaj da su bili dobrodošli.