Sve više zavisi od stranaca: Hrvatska se sprema za uvoz uzbekistanskih radnika

24.06.2026. | 17:03

Udruženje poslodavaca građevine pri Hrvatskom udruženja poslodavaca (HUP) potpisalo je Memorandum o razumijevanju s Konfederacijom poslodavaca Uzbekistana kojim se uspostavlja strateški okvir dugoročne saradnje i razvoja održivog zapošljavanja radnika iz Uzbekistana, stoji u saopštenju HUP-a.

U saopštenju se navodi da je cilj odgovoriti na potrebe hrvatske privrede za kvalifikovanom radnom snagom, uz istovremeno osiguravanje zaštite prava i dostojanstva uzbekistanskih radnika.

– Ovo partnerstvo nije samo kratkoročno rješenje za manjak radnika, već postavlja temelje za stabilan, transparentan i održiv sistem bilateralne saradnje između Uzbekistana i Hrvatske u sektoru građevine -izjavio je Mirko Habijanec, predsjednik Udruženja poslodavaca građevine HUP-a.

Sporazum stavlja poseban naglasak na olakšavanje zapošljavanja kvalifikovanih radnika iz ove srednjoazijske države u Hrvatskoj te razvoj programa strukovnog obrazovanja usklađenih s evropskim građevinskim standardima.

U saopštenju se naglašava da radnici iz Uzbekistana prolaze intenzivnu praktičnu obuku u modernim radionicama i stiču međunarodno usklađene kvalifikacije, a osiguran im je i strukturirani program učenja hrvatskog jezika.

– Naš model garantuje povjerenje kroz transparentnost i stvara zajedničku vrijednost za radnike, poslodavce i oba društva u cjelini – istakao je Sherzod Eshmuradov, zamjenik predsjednika Konfederacije poslodavaca Uzbekistana i predsjednik Konfederacije privatnih agencija za zapošljavanje Uzbekistana.

Prilikom susreta u HUP-u istaknuto je i kako je Uzbekistan spreman podržati Hrvatsku s pouzdanom i kvalifikovanom radnom snagom koja brzo usvaja nove tehnologije.

Treba nadodati i kako se u direktnoj saradnji s konfederacijama iz ove zemlje, osigurava i eliminacija posrednika pri zapošljavanju, što drastično smanjuje troškove za hrvatske poslodavce, a radnicima otklanja rizik od posebnih naknada, piše Indikator.ba.