Šmiduber: Ruska blokada ukrajinskih pomorskih luka diže cijene hrane u svijetu

08.05.2022. | 19:15

Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) saopštila je danas da su se globalne cijene hrane stabilizovale prošlog mjeseca na veoma visokom nivou, ali i da su bile nešto niže nego u martu, kada je zabilježen najveći skok cijena hrane ikada.

Zvaničnici FAO vide male izglede za značajno smanjenje cijena hrane sve dok traje rusko-ukrajinski rat. Obje zemlje zajedno proizvode gotovo trećinu svjetskog izvoza pšenice i ječma i do 80 odsto isporuka suncokretovog ulja, prenosi VOA.

Zamjenik direktora FAO u odjeljenju za tržišta i trgovinu Jozef Šmiduber rekao je da prekid u izvozu tih i drugih prehrambenih proizvoda iz Ukrajine uzima težak danak po globalnu bezbjednost hrane. On je rekao da siromašne zemlje najviše pate jer im cijene kreira tržište.

„U Ukrajini postoji skoro 25 miliona tona žitarica koje bi mogle da se izvezu, ali ne mogu da napuste zemlju samo zbog nedostatka infrastrukture i blokade luka. U isto vrijeme nema otvaranja žitnog koridora za izvoz iz Ukrajine“, rekao je on.

Šmiduber napominje da bi oko 14 miliona tona žitarica trebalo da bude dostupno za izvoz nakon što ljetni usjevi pšenice, ječma i kukuruza u Ukrajini budu požnjeveni u julu i avgustu ali da nema dovoljno skladišnih kapaciteta i da je neizvjesno šta će se desiti u narednih nekoliko mjeseci dok se sukob nastavlja, prenosi Nova.rs.

„I ono što takođe vidimo, a to su, naravno, samo anegdotski dokazi, da žito krade Rusija i da se kamionima transportuje u Rusiju“, rekao je on. „Isto važi i za poljoprivredne alate, traktore, itd, itd. I sve to može imati uticaja na poljoprivrednu proizvodnju“.