
Skupština povjerilaca 28. maja: Stečaj u “Saničanima” biće okončan do kraja godine?
15.04.2025. | 07:24Skupština povjerilaca u Ribnjaku “Saničani” biće održana 28. maja, a do kraja godine očekujem da stečaj u ovom nekadašnjem najvećem ribnjaku u BiH bude okončan, kazao je za “Nezavisne novine” Mirko Marčeta, stečajni upravnik.
“Stečaj u ovom preduzeću traje četiri godine. Razlog tome je što je bilo raznih opstrukcija u vezi s tim, promijenjen je stečajni sudija. Mislim da bi na ovoj sjednici trebalo da budu doneseni neki konkretni zaključci da bi stečaj ubrzo bio završen”, kazao je Marčeta.
Slobodan Javor, gradonačelnik Prijedora, kazao je za “Nezavisne novine” da što se tiče predugog trajanja stečaja – da mu je rečeno da je to dio sudskog postupka.
“Mi ćemo u nekom narednom periodu pokušati da održimo tematsku sjednicu u vezi sa ‘Saničanima'”, kazao je Javor i dodao da je bitno što prije staviti akcenat na značaj ribnjaka, odnosno da se podigne svijest o tome.
“Nedavne poplave su dokaz toga, a to je da ovim ribnjakom treba neko da upravlja, da se može voda na vrijeme ispustiti, da može primiti određenu količinu vode, da spriječimo poplave”, kazao je Javor.
Dodao je da je grad Prijedor i dalje zainteresovan da preuzme upravljanjem ribnjakom ako Vlada Srpske tako odluči.
“Drago mi je da predsjednik Srpske insistira na tome da se stečaj što prije okonča i da je Vlada Srpske spremna da nam da ribnjak na upravljanje”, kazao je Javor i istakao da se nada da će stečaj bude okončan do kraja godine.
Podsjetimo, u petak na posebnoj sjednici Skupštine grada Prijedora Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, rekao je da je potrebno da se uspostavi kontrola nad “Saničanima”.
Okružni privredni sud u Prijedoru je krajem marta 2021. godine otvorio stečaj u Ribnjaku “Saničani” iz Prijedora, koji dobavljačima i državi na ime obaveza duguje više od 360.000 KM, tako da je jedan od najvećih i najstarijih ribnjaka u BiH završio u stečajnim vodama.
Prijedlog za otvaranje stečajnog postupka podnijelo je Pravobranilaštvo RS 17. jula 2020, a prijedorski sud je 11. septembra te godine pokrenuo prethodni postupak za utvrđivanje uslova za otvaranje stečajnog postupka. Određene su i mjere radi obezbjeđenja imovine kojima se zabranjuje stečajnom dužniku da bez saglasnosti privremenog stečajnog upravnika raspolaže pokretnom i nepokretnom imovinom, novčanim sredstvima i pravima stečajnog dužnika.
Na ovo rješenje žalio se većinski vlasnik Ribnjaka “Saničani” Radojica Ratkovac i žalba je odbijena.
Prema podacima Banjalučke berze, Ratkovac je vlasnik 52,128 odsto akcija, a među 10 najvećih akcionara su i pet fondova, dvije banke i dva fizička lica.
Posljednji put je akcijama trgovano 2013. godine. Neto gubitak u 2018. iznosio je 89.025 KM, da bi se u 2019. godini gotovo upetostručio i iznosio 420.746 KM.
U toku 2019. godine krug fabrike sa upravnom zgradom i ribnjak površine 43 hektara prešli su u vlasništvo Nove banke zbog neservisiranja hipotekarnog kredita i neplaćanja
Preduzeće za ribarstvo “Saničani” osnovano je 1903. godine pod nazivom “Ribnjačarstvo – Burda”. Nakon Drugog svjetskog rata više puta je organizaciono transformisano. Do privatizacije bilo je državno preduzeće sa osnovnom djelatnošću mriješćenje i uzgoj ribe te prodaja ribe i ribljih prerađevina, a procesom privatizacije upisano je u sudski registar 2001. godine kao akcionarsko društvo.