
Rod prepolovljen, cijena sporna: Malinari traže 10 KM, otkupljivači nude 6,5 KM po kilogramu
13.07.2025. | 07:52Iako je berba malina u Republici Srpskoj pri kraju, tek poneki otkupljivač je izašao sa cijenom od 6,5 KM po kilogramu, dok malinari smatraju da je to neprihvatljivo i traže cijenu od 10 maraka.
Ivan Stojanović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja malinara iz Bratunca, Srebrenice i Milića “Vilamet”, kazao je da se berba privodi kraju, ali da je ove godine rod prepolovljen.
“Prinosi su jako loši ove godine, a više je razloga zbog kojih je tako. Dosta malinara nije ni ulagalo u zaštitu, upravo zbog niske cijene, ali i vremenske nepogode su uticale na manje prinose”, kazao je Stojanović.
Kako je rekao, jedna do dvije hladnjače su izašle sa cijenom od 6,5 do 6,8 KM po kilogramu, ali, kako kaže, to je malinarima neprihvatljivo.
“Cijena malina u Srbiji je sada oko deset maraka, a mi samo tražimo da takve cijene budu i kod nas”, kazao je Stojanović.
Dodao je, ako ne bude ovogodišnja otkupna cijena oko 10 maraka, malinarima se više ne isplati baviti se ovom proizvodnjom.
Saša Simić iz Opšte poljoprivredne zadruge “MB Fruits” Bratunac rekao je za “Nezavisne novine” oni još nisu izašli sa otkupnom cijenom, ali da su njegove kolege izašli sa cijenom od 6,5 KM.
“Mislim da je to realna cijena”, kazao je Simić komentarišući da cijena malina u Srbiji iznosi oko 10 maraka po kilogramu na dnevnom nivou.
“Cijena na početku berbe u Srbiji bila je oko pet maraka, pa sada pri kraju berbe, kada su vidjeli da su smanjeni prinosi i do 40 odsto, počela je da raste cijena”, kazao je Simić.
Kako je pojasnio, ove godina cijena malina od 6,5 KM je veoma dobra i za samog proizvođača, jer, kako ističe, pokriva i troškove, a ima i zarade.
“Proizvođači moraju više da se bave prinosima, da se bave poboljšanjem svojih zasada, a ne samo da se bave kalkulacijom i cijenom. Iako je ova godine ekstremna i sušna, proizvođači moraju da rade na infrastrukturi zasada”, kazao je Simić.
Pojasnio je da se u zadnjih nekoliko godina malinari više bave cijenom nego prinosom.
“Za cijenu od 6,5 KM naspram one od prošle godine od 3,8 maraka ne može se reći da je loša”, pojašnjava Simić.
Kako je rekao, cijena maline plaćena više od 6,5 KM uticaće da gašenje mnogih hladnjača.
“Jer cijena zamrznute maline uopšte ne raste i čeka se berba u Ukrajini i Poljskoj, gdje se očekuje dobra berba”, zaključio je Simić, navode “Nezavisne novine“.
Da se još ne zna cijena malina ove godine, kaže i Petko Rankić, vlasnik jedne od najvećih hladnjača “Agro dr” iz Bratunca, a napominje da je malina sve manje i manje.
“Cijena se još ne zna budući da je to berzanska roba i berza je ta koja diktira cijenu”, kazao je Rankić i istakao da bi cijena od 6,5 KM bila prihvatljiva i za same malinare, ali i za otkupljivače.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ove godine se očekuje proizvodnja malina od 484 tona, što je za 53,6 odsto manje u odnosu na prošlu godinu. Takođe, očekuje se i manja proizvodnja trešnje i višnje.