Pčelari preživjeli zimu bez velikih gubitaka, nadaju se dobroj godini

15.03.2026. | 21:00

Pčelari u Bosni i Hercegovini nadaju se dobroj godini, kakva se nije desila u posljednje vrijeme, a pozitivna stavka su i mali gubici pčela tokom zime, koji se, prema riječima naših sagovornika, kreću oko 10 odsto.

Takvi podaci ohrabruju, naročito nakon prošlogodišnje zimske sezone, kada su gubici, prema riječima Darka Markovića, predsjednika Saveza udruženja pčelara Republike Srpske, bili gotovo 40 odsto.

“U cijeloj prošloj sezoni pčelari su pokušavali da nadomjeste gubitke, da razmnože pčele. Na dobroj pčelinjoj sezoni nije problem da se od jedne košnice dobije nova. Međutim, godina je bila slabija i ti gubici nisu nadomješteni i ukupno 10.000 košnica manje je bilo za podsticaj u 2025. u odnosu na 2024. godinu”, priča on za “Nezavisne novine“.

Kako dodaje, ove godine je neuporedivo bolje zimovanje, što potvrđuju podaci s terena.

“Zimski gubici se kreću oko 10 ili nešto malo više od 10 procenata, što je prihvatljivo. Ako bude malo bolja godina nego prošla, konačno da jedna bude malo bolja, ja se potajno nadam da bismo napokon mogli nadomjestiti te gubitke koje smo imali u zimi sa 2024. na 2025. godinu”, istakao je Marković.

Podsticaji i borba protiv falsifikovanog meda

Takođe, još jedna dobra vijest za pčelare u Republici Srpskoj koja je nedavno objavljena jeste da će im Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske povećati podsticaj za oko 50 odsto.

“Sa Ministarstvom ćemo raditi projekte koji bi trebalo da osnaže rad naših laboratorija, što bi nam pomoglo da se borimo protiv falsifikovanog meda i nelojalne konkurencije na tržištu”, rekao je Marković ranije navodeći da se ne smije dozvoliti da med domaćih pčelara ostane neplasiran, dok se uvozi med sumnjivog kvaliteta.

Prema njegovim riječima, u Republici Srpskoj može se proizvesti med najboljeg svjetskog kvaliteta, ali treba raditi i na podizanju svijesti potrošača da koriste med domaćih proizvođača.

Azijski stršljen nova prijetnja pčelarima

Loše što može zadesiti pčelare u narednim godinama jeste azijski stršljen, koji prijeti da će doći na naša područja.

“Već je u Evropi zabilježen u nekoliko zemalja i plašimo se da će se pojaviti i kod nas i da bi mogao napraviti pometnju, jer su u stanju da unište pčelinju zajednicu”, navodi on.

Da je situacija slična i u Federaciji Bosne i Hercegovine, potvrdio je Sejo Deljo, predsjednik Saveza pčelara Federacije BiH, ističući da su gubici znatno manji u odnosu na prethodnu godinu.

“Prošle godine su bili veliki gubici ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i u regiji. Ove godine smo i te kako bolje i značajnije prošli. Nadamo se uspješnoj godini, jer smo imali januar sa padavinama i hladnoćama, a imamo i kvalitetno i umjereno rano proljeće”, kaže Deljo u razgovoru za “Nezavisne novine”.

Kako navodi, ove godine s pravom očekuju pravu pčelarsku godinu kakvu nisu imali unazad pet ili šest godina.